Вільне життя

Краяни, хворі на діабет, не хочуть їхати до Тернополя

Лише під час стаціонарного лікування в університетській лікарні медики мають змогу підібрати їм новий вид інсуліну. Звичних же препаратів у наявності немає. Чиновники ж запевняють, що ситуація під контролем. 

— Вже понад два місяці люди безкоштовно не отримують інсуліну компанії-виробника «Ново Нордіск», хворі змушені його купувати за власні гроші, — заявив голова громадської організації «Асоціація діабетиків Чортківщини» Роман Островський на зустрічі із працівниками департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації. Він вважає, що зовсім скоро ситуація із забезпечення інсуліном може стати критичною. Тим більше, що дані препарати необхідні нововиявленим діабетикам, у тому числі дітям.

Директор департаменту Володимир Курило зазначив, що затримка із поставкою певних видів інсуліну пов’язана з проблемою під час проведення першого, квітневого етапу конкурсних торгів: по деяких лотах вони не відбулися через те, що фірми-поставники не зареєстрували цін на інсулін. Серед них і такий необхідний «Новонордіск». Але десятого липня по цих лотах відбувся другий етап торгів. Тож за словами Володимира Курила вже найближчим часом буде укладений договір та хворих стовідсотково забезпечать відсутніми препаратами.

— Слід зазначити що на період між торгами вони були доступними дітям та вагітним — фірми-поставники надали нам гуманітарну допомогу, — пояснив Володимир Михайлович.

Изображение 017

Варто додати, що навіть при наявності усіх видів інсуліну невдовзі діабетикам ймовірно доведеться звикати до нових умов їх отримання — за рецептурною схемою. Адже нещодавно Кабінет міністрів України схвалив реалізацію з грудня цього року пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на препарати інсуліну. Раніше пацієнт одержував необхідні ліки в кабінеті лікаря. Тепер механізм діятиме за принципом відшкодування коштів: людина відвідуватиме ендокринолога, отримуватиме рецепт, що діятиме місяць, та прямуватиме з ним у будь-яку аптеку. Згодом департамент перераховуватиме аптечним закладам гроші за форми інсулінів. Таку практику вже впровадили у столиці та Кіровоградській області.

— Це питання для нас не нове, — підкреслила заступник директора департаменту охорони здоров’я ТОДА Лідія Чайковська. — Ми мали такий досвід щодо циклу реімбурсації ліків по пілотному проекту профілактики і боротьби з гіпертонічною хворобою. Можливо цей процес є трохи ускладнений для самого пацієнта, тепер він змушений піти в аптеку, але таким чином держава хоче зменшити прояви корупції.

Якщо інсулінами хворі забезпечуються централізовано, то досі напруженою залишається ситуація із таблетованими цукрознижуючими препаратами. Їх пацієнти мали би отримувати за пільговими рецептами на місцях. На заваді цьому стоїть юридична колізія.

— Відповідно до нормативних документів закупівельна ціна препаратів не повинна перевищувати оптово-відпускну. А на деякі медикаменти, у зв’язку із стрибком долара, вона перевершує, — пояснила головний спеціаліст-терапевт департаменту Лариса Матюк. — Тому аптечні заклади не можуть отоварити своїм відвідувачам ці рецепти.

Наразі працівники департаменту відправили вже три листи в Міністерство охорони здоров’я з проханням вплинути на розв’язання проблеми.

Фото автора

Loading...

Про автора

Мар’яна Бобрівець

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини