Вільне життя

Східна медицина: інший погляд

Останніми роками зростає інтерес до східної профілактичної медицини. Її прихильницею також є лікар-методист Тернопільського «Центру здоров’я» Ірина Гричук.

Вона розповідає, що за канонами цієї медицини організм людини працює як мікрокосмос. Слово «космос» перекладається як порядок. Згідно цього порядку, всі процеси, які відбуваються у природі, працюють і в організмі людини. Основна діагностика зводиться до того аби визначити, які органи працюють з надлишком (тобто в підвищеному режимі), а які — недостатньо. Ті, що в надлишку, треба заспокоювати, останні — стимулювати. Тобто головним завданням є відновлення рівноваги і саморегуляції.

— В організмі людини, як і в природі, діє довготривалий у часі закон творення, — каже Ірина Василівна. — Природні енергії — а це вітер (циркуляція, рух), тепло (обігрів), жар (мислення і нервово-ендокринна регуляція), вологість (імунна і травна системи), сухість (виведення токсинів і збереження форми) і холод (репродуктивна система) — складають річний цикл. Як у природі є зміни пір року, так само функціонує й людський організм.

Лікар пояснює, що у китайській медицині виділяють шість енергій. Котрась із них переважає у залежності від того, які органи працюють сильніше і створюють фон. Це такі енергії: вітру (інь-орган — печінка, ян-орган — жовчний міхур), тепла (інь-орган — серце, ян-орган — тонкий кишечник), жару (інь-орган — головний мозок, ян-орган — спинний мозок), вологості (інь-органи — селезінка і підшлункова, ян-орган — шлунок), сухості (інь-орган — легені, ян-орган — товстий кишечник) та холоду (інь-орган — нирки, ян-орган — сечовий міхур). Кожна енергія має свій елемент: відповідно дерево, вогонь, повітря, земля, метал, вода.

Хочете кислого? Це печінка

Енергія вітру відповідає за циркуляцію, рух. Цим, каже Ірина Василівна, «керують» печінка і жовчний міхур.

лікар

— Печінка продукує емоцію незадоволення. Вона невиражена: людина образлива, злопам’ятна. У даній системі печінка є органом-Інь, а от жовчний міхур — органом-Ян. Його емоція гніву виражена, яскрава, спонукає до войовничості, бійки. Є люди, які роками залишаються невдоволеними і ця емоція їх руйнує. Навіть якщо це такий тип темпераменту — все рівно треба змінюватися. Бо якщо ми довго перебуваємо під впливом негативних емоцій, починається руйнація органів. Перш за все — печінки.

Цікаво, що у людини, в якої посилена робота печінки і жовчного міхура, постійно присутнє бажання когось вразити. А якщо пацієнт із підвищеною роботою печінки тягнеться до кислого, значить, цим поповнює її енергію. Коли ж відмовляється від такої їжі, то цей орган у нього працює з надлишком і його треба заспокоїти. Для цього підійде спосіб приготування їжі на пару. А от щоб простимулювати печінку, готуйте страви гриль. Загалом же для інтенсивного очищення цього органу найкращий період — весна. Саме тоді елемент енергії вітру (дерево) зеленіє, набирає сил.

— Китайська медицина пояснює, що одна енергія творить іншу, — продовжує медик. — Циркуляція породжує тепло, і в природі весна змінюється літом. Так і в організмі: енергія вітру переходить в енергію тепла. Цей приклад можемо побачити у дітей. Коли малі — то рухливі, хочуть гратися, бо в стадії вітру, а потім, у підлітковому віці, у них починає формуватися серцево-судинна система і вони переходять в енергію тепла. За неї відповідають серце, тонкий кишечник і, як орган чуття, язик. Мається на увазі чи комунікабельна особа, чи легко вона знаходить з іншими контакт.

У «віці тепла» ми перебуваємо із 12 до 24 років. Тоді реакцією на стрес є бажання контролювати. Цікаво, що люди, у яких переважає робота серцево-судинної системи, мають лідерські якості, їм притаманні лідерство, творчість.

Через депресію — туберкульоз

Наступна енергія жару, як найвищий прояв тепла. За неї відповідають головний і спинний мозок, ендокринна система. Найбільший вплив на людину ці органи чинять у віці 24-36 років. Цій енергії відповідає оранжевий колір: барва ейфорії та гіперстимуляції нервової та ендокринної систем.

— Після енергії жару настає черга енергії вологості, — продовжує лікар. — Її творять селезінка, підшлункова та шлунок. Втрата смаку і апетиту — явна ознака дисфункції цих органів. Зауважте, що будь-яке захворювання ми лікуємо перш за все харчуванням, бо воно розприділяє енергію по всьому тілу. Цій енергії відповідає жовтий колір. Тому дітям, які погано їдять, апетит можна простимулювати саме жовтим посудом. А ще давати такі ж фрукти та овочі. Емоції, які відповідають цій енергії — тривога і переживання. Згадайте: коли людина сильно переживає, вона або багато їсть («заїдає» стрес), або зовсім не їсть.

А за очистку організму відповідають легені і товстий кишечник. Ці органи створюють фон енергії сухості. Орган чуття — ніс. Якщо з ним щось не так, значить присутні хвороби в цій системі. В Ірини Василівни був пацієнт зі скаргами на фурункули в носі. Завдяки східній медицині вона з’ясувала, що в нього проблема з товстим кишечником і легенями.

Остання з енергій — холод. Якщо посилено працюють нирки та сечовий міхур, у таких осіб домінує емоція страху, людина постійно чогось боїться, часто стогне. Ірина Гричук ілюструє це таким прикладом: «От людина до вас підійшла, ще нічого не сказала, а вже стогне: «ой!», «ах». Їхня реакція на стрес — тремтіння. Емоції страху є нормальними, якщо хтось, наприклад, боїться переходити вулицю при посиленому русі транспорту на червоне. Але бувають випадки, коли в пацієнтів немотивовані почуття жаху, параноя. Їх лякають елементарні речі, їм, наприклад, страшно спати з виключеним світлом і таке інше».

Довготривалі негативні емоції формують характер і можуть обернутися хворобами. «Ті, хто довго перебуває в депресії, має високу вірогідність захворіти на туберкульоз. А часті тривоги спричиняють захворювання шлунку. Пацієнти лікують хворий орган, але не оздоровлюють інших систем. Тому хвороби рецидивують, стають хронічними», — пояснює Ірина Гричук.

Здоров’я завдяки їжі

Коли якийсь орган стійко набирає надлишку і хвороби, то інший по осі буде недопрацьовувати. Так вчить східна медицина. Наприклад, якщо є захворювання шлунка і підшлункової залози, то пригнічується робота жовчевого міхура і печінки. Наявні хвороби легень — пригнічується серце. Недуги серця — відгукнуться нирки… і навпаки.

— Це закон підкорення, — тлумачить медик. — Але спеціальним прийомом продуктів можна допомогти організму досягнути саморегуляції. Хоча, перш за все, треба почати з ментального та емоційного рівня: з думок і почуттів. Бо більшість вважає, що коли сито їстимеш, то будеш здоровим. В мене був один пацієнт, який так думав. Після кожного прийому їжі пив свіже молоко. Це дало навантаження на підшлункову залозу і в нього так зреагувала імунна система, що збільшилися всі лімфовузли.

Те саме, каже Ірина Гричук, стосується «модних» харчів. Наприклад, популярних нині морепродуктів. Їсти їх — ще не значить стати здоровим. Деякі харчі можуть нам не підійти, ще й багато з них несумісні. Аби правильно харчуватися з огляду на шість енергій нашого організму, Ірина Василівна радить прочитати книжку німкені, котра вивчала медицину Тибету, Барбари Темелі «Харчування за системою п’яти елементів». У ній містяться рекомендації що вживати, у залежності від того які органи як працюють.

— Барбара здійснила поділ на нейтральні продукти, і такі, що зігрівають, осушують і охолоджують. Підібрала їх для всіх органів, — відзначає пані Ірина. — Наприклад, «зігріваюча» їжа для печінки потрібна тоді, коли вона працює неповноцінно і її треба простимулювати: вживати зелень петрушки, гранат, курятину. Продукти, які осушують, варто їсти при запальному процесі, якщо печінка збільшена. Це, наприклад, салат з листя наструрції. А продукти, які охолоджують потрібні вже тоді, коли орган працює в посиленому режимі.

Фото Василя БУРМИ та з вільних джерел

Loading...

Про автора

Вікторія Маньовська

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини