Вільне життя

Як оподаткують рухоме й нерухоме майно

п1

«Гаряча» лінія на тему «Оподаткування рухомого та нерухомого майна громадян» відбулася нещодавно в головному управлінні Державної фіскальної служби в Тернопільській області. На запитання відповідав начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Володимир Брудко.

п2— Хто є платниками податку на нерухоме майно?

— Відповідно до статті 266 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості. Податковим кодексом України визначено платників податку в разі перебування об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб: а) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку; б) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений у натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; в) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

— Чи є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, фізична особа, яка має право власності на нежитлове приміщення як фізична особа — підприємець?

— Цивільним кодексом України визначено, що суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи. Фізичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, зокрема й нерухомого комерційного призначення, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати. Оскільки статтею 266 Податкового кодексу України не визначено такого платника як фізична особа — підприємець, то такий платник — власник об’єктів житлової та нежитлової нерухомості сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нормами, передбаченими для фізичних осіб.

п3— Чи нараховується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на об’єкт незавершеного будівництва?

— Податок на таке майно для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контрольним органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно, виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

— З якого періоду будуть застосовувати ставки податку на нерухоме майно, прийняті місцевими радами у січні 2015 року щодо об’єктів нежитлової нерухомості?

– Нові ставки та пільги, встановлені на 2015 рік рішеннями місцевих рад у межах наданих їм повноважень, застосовуються при обчисленні податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з моменту їх оприлюднення.

п4— Що є об’єктом та базою оподаткування для транспортного податку?

— Об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які використовувалися до п’яти років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 кубічних сантиметрів. Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до статті 267 Податкового кодексу України. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

— Чи передбачені пільги зі сплати транспортного податку?

— Пільги зі сплати транспортного податку не передбачені.

— Яким чином та в які строки сплачується транспортний податок?

— Податок сплачується за місцем реєстрації об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету. Транспортний податок сплачується: фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення; юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Вільне Життя

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини