Вільне життя

“Клініка, дружня до молоді” працює за “дякую”

За сприянням Дитячого фонду ООН (Юнісеф) у Тернополі з 2004 року та в Шумському районі з 2011-го функціонує «Клініка, дружня до молоді», що суттєво відрізняється від інших лікувальних закладів за своєю методикою і структурою. Діти та молодь можуть звернутися сюди за порадою фахівців цілком безкоштовно.

Тут їм не будуть читати нотацій і вчити, як жити. Передусім лікарі намагатимуться вникнути в суть делікатної проблеми, а вже згодом разом із пацієнтом прийдуть до спільного її розв’язання. Клініка — це мережа кабінетів у лікувальних закладах, де надають консультативну, а за потреби й лікувальну допомогу дітям і молодим людям до 24 років. Саме тут вони можуть отримати психологічну підтримку й консультації лікарів щодо статевого виховання (безпечна поведінка статевого життя, методи контрацепції, вагітнісь), інфекцій, що передаються стататевим шляхом, здорового способу життя тощо.

— Наразі функціонує шість кабінетів клініки в Тернополі й один у Шумському районі, де працює 21 кваліфікований фахівець, — розповідає координатор «Клінік, дружніх до молоді», головний позаштатний підлітковий терапевт Світлана Поворозник. — Усі вони дотримуються принципів трьох «Д»: доступність, добровільність, доброзичливість плюс анонімність і конфіденційність.

Консультація та обстеження у клініці здійснюється цілком безкоштовно та анонімно, тож кожна дитина гарантовано може скористатися послугами спеціалістів. Варто зазначити, що лікар усе ж заповнює картку пацієнта. Це потрібно для повідомлення про результати досліджень та аналізів і в жодному разі не порушує права людини на анонімність.

Дітей до 14 років у «Клініці, дружній до молоді» обслуговують за присутності батьків. Пацієнти, котрим від 14 до 24-ох, можуть звертатися самі. Лікарі не наполягають, аби діти обов’язково приходили на прийом із батьками. Тут їх вислухають у будь-якому разі. За бажанням, можна приходити з тією людиною, з якою найкомфортніше: коханим чи коханою, товаришем, братом, сестрою тощо. Особливу увагу тут звертають на дітей із груп ризику: з малозабезпечених сімей, сиріт, споживачів ін’єкційних наркотиків, тих, котрі живуть на вулиці чи перебувають у виховних колоніях, під опікою соціальних установ та ін.

— Ми надаємо допомогу кожній дитині, — запевняє Світлана Поворозник. — А якщо потрібно, скеровуємо на додаткові аналізи чи на прийом до іншого лікаря. Ще жодного разу наші пацієнти не залишили кабінет без поради фахівця.

Динаміка відвідування клініки молодими людьми зростає з кожним роком і свідчить про високоякісну роботу лікарів, їх успішну інформаційну й консультативну діяльність. Наприклад, у 2011 році за допомогою до клініки звернулися 800 пацієнтів, а вже 2014 року — на тисячу більше.

«Клініка, дружня до молоді» не має постійних спонсорів, тож здебільшого всю інформаційну та консультативну роботу фахівці виконують на волонтерських засадах. За 2014 рік було проведено більше 1000 індивідуальних бесід та близько 600 групових розмов — бесід, круглих столів, лекцій. Здебільшого до клініки звертаюся молоді люди та підлітки, у яких іще не зовсім сформоване уявлення про своє здоров’я та розв’язання проблем із ним. Найчастіше звертаються з приводу захворювань репродуктивної системи, розладів психічного розвитку (в тому числі алкогольна та наркотична залежність), хвороб шкіри тощо.

Ще два роки тому благодійний фонд виділив «Клініці, дружній до молоді» дві тисячі презервативів. Зрозуміло, що роздавали їх лікарі безкоштовно, не зважаючи на вік відвідувачів. І саме тоді найчастіше приходили студенти.

— Одного разу на прийом прийшла дівчина, років 15-ти на вигляд, разом зі своїм хлопцем. Я їх проконсультувала щодо статевих стосунків і віддала пачку контрацептивів. Думала, що не візьме, але вона взяла, — ділиться Світлана Поворозник.

Буває, «Клініці, дружній до молоді» допомагають краще функціонувати волонтери і благодійні фонди, яким не байдуже здоров’я молодого покоління. Тож фахівці клініки запрошують небайдужих краян присвятити частину свого вільного часу на благо пацієнтів закладу. До підготовки та проведення профілактичних заходів, налагодження комунікативної, координаційної, інформаційної функцій можуть долучатися студенти. Волонтери могли б допомогти розробляти соціальну рекламу, проводити соцопитування, опрацьовувати анкети, поширювати буклети, запрошення, бланки, брати участь у проведенні різних заходів. Студенти таким чином зможуть отримати неоціненний досвід і вказати це, влаштовуючись на роботу.

Якщо ж ви хочете допомогти «Клініці, дружній до молоді», звертайтеся до Світлани Поворозник за адресою в Тернополі: вул. Сахарова, 2 (поліклінічне відділення обласної дитячої лікарні, другий поверх, кабінет 12).

Нагадуємо, що лікарі «Клініки, дружньої до молоді» приймають у Тернополі за такими адресами: підлітковий терапевт і уролог – у міській дитячій поліклініці, що на вул. Федьковича 16, та в обласній дитячій поліклініці на вул. Сахарова, 2; гінеколог — у перинатальному центрі «Мати і дитина» на вул. Замковій, 10; інфекціоніст — в обласному центрі профілактики і боротьби зі СНІДом, що на вул. Купчинського, 8; соціальний працівник — у цьому ж центрі і ще в міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на вул. Стадникової, 22; дерматолог — в обласному клінічному шкірно-венерологічному диспансері на вул. Острозького, 37; нарколог — у наркологічному диспансері, що на вул. Тролейбусній, 10. У Шумській центральній районній лікарні приймають підлітковий терапевт, дерматолог і гінеколог ( вул. Енергетична, 1).

Кожну молоду людину вислухають за номером телефону довіри 43-31-00. Також можна телефонувати в центр профілактики і боротьби зі СНІДом на 23-18-65.

Оксана ВЕРБІЦЬКА

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини