Вільне життя

Як виростити здорових розумників? Годувати грудьми!

Уже 25 літ поспіль щороку з 1 по 7 серпня у майже 170 країнах світу відбувається акція «Тиждень підтримки грудного вигодовування». Україна долучилася до цієї міжнародної ініціативи тільки п’ять років тому.

— Насправді ми щодня спонукаємо жінок годувати дітей грудьми і підтримуємо їх у цьому прагненні, — розповідає Світлана Васьковець, завідуюча відділенням неонатального догляду Тернопільського обласного перинатального центру «Мати і дитина». — А «Тиждень підтримки грудного вигодовування» має на меті привернути увагу громадськості до цього питання шляхом його висвітлення в ЗМІ. Бо ніщо так сприятливо не впливає на здоров’я і розумові здібності дитини, як її вигодовування маминим молоком.

За словами Світлани Захарівни, підготовка майбутньої мами до грудного вигодовування стартує з початком вагітності. У школах відповідального материнства і батьківства майбутніх матусь і татусів налаштовують і на партнерські пологи, і на те, що кожна жінка, народивши дитинку, повинна вигодувати її своїм молоком. Інформації про переваги грудного вигодовування і для мами, і для дитини, і для сім’ї загалом останніми роками дуже багато. Лікар стверджує, що тепер усього 0,1 відсотка жінок, котрі народили, відмовляються годувати діток грудьми без жодних на те причин.

— Якщо дитинка здорова, то її відразу після народження викладають мамі на груди, — пояснює лікар. — Захопити сосок малюкові допомагають неонатологи. В дитинки пробуджується смоктальний рефлекс. А перші крапельки молозива заселяють у її організм корисну мамину мікрофлору. Та й лактація в породіллі пришвидшується.

Нині лікарі рекомендують годувати дитину до піврічного віку тільки грудним молоком, бо дитячий шлуночок може без шкоди для здоров’я перетравлювати тільки цей цілющий продукт. З шести місяців рекомендовано вводити підгодовування на фоні повноцінного годування грудьми. Біля маминих грудей малюк задовольняє свій смоктальний рефлекс, швидко заспокоюється, почувається захищеним.

— Протипоказів до грудного вигодовування з боку жінки є два: коли вона ВІЛ-інфікована або коли хворіє на відкриту форму туберкульозу, — інформує Світлана Захарівна. — З боку дитини таким протипоказом є важкий стан при народженні. Але якщо дитина і мама здорові, то їм нічого не заважає налагодити грудне вигодовування. Можуть мати труднощі при прикладанні малюків до грудей матері з фізіологічними особливостями форми соска, але є спеціальні методики, що допомагають розв’язати цю проблему. Якщо мама хоче годувати, то зможе. Головне — бути терплячою, прислухатися до порад медиків, часто й правильно прикладати дитинку до грудей. Звісно, жінці мають у цьому допомагати і рідні, і медичні працівники.

DSC08729

…А ось перед тернополянкою Світланою Кашинець (на фото) питання годувати чи ні взагалі не стояло. Хоча жінка народжувала шляхом кесарського розтину, але за епідуральної анестезії, то медики їй відразу поклали синочка на груди. Матуся вважає, що просто зобов’язана його годувати, адже в світі ще не вигадали кращого харчування для малюків, ніж материнське молоко. Це і міцне здоров’я на все життя, і вищі розумові здібності, і емоційний зв’язок між двома найріднішими людьми, і захист мами від багатьох хвороб, і економія сил, часу та грошей.

 Цьогорічний «Тиждень підтримки грудного вигодовування» триває під гаслом «Грудне вигодовування і робота — це можливо», тобто акція присвячена матерям-годувальницям, котрі працюють. У багатьох країнах світу закони гарантують жінкам оплачувані відпустки з догляду за дітьми або скорочені робочі дні. Стаття 24 Конституції України надає жіноцтву можливість поєднувати працю з материнством, передбачає моральну, матеріальну підтримку, оплачувані відпустки та пільги. Жінки, котрі працюють і виховують дітей чи готуються до їхнього народження, захищені главою ХІІ «Праця жінок» Кодексу законів про працю України. Водночас, за дослідженнями ВООЗ, недостатня підтримка матерів роботодавцями є однією з головних причин припинення ними грудного вигодовування.

Фото авторки

Loading...

Про автора

Лілія Костишин

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини