Вільне життя

Як оформити успадковану земельну ділянку

У процесі реформування земельних відносин на Тернопіллі право власності на земельні частки (паї) отримали понад 300 тис селян. Багато з них уже померли, а родичі через високу вартість (орієнтовні витрати 1500—2000 грн) зволікають із переоформленням успадкованої земельної ділянки.

— Незважаючи на всі складнощі та витрати, які буде потрібно понести спадкоємцям, варто розпочинати процедуру оформлення спадщини, — коментує Лариса Римар, голова Тернопільської обласної громадської організації «Спілка власників землі». — Треба пам’ятати, що земля — це ресурс, вартість якого з часом буде тільки зростати. І якщо вам земля дісталась у спадок, то, не зважаючи на витрати з оформлення спадщини, варто добре подумати про майбутнє ваших дітей та онуків

Спадкоємцям потрібно знати, що, відповідно до ст. 1218 ЦКУ, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини й не припинилися внаслідок його смерті. Тобто, по суті, успадковується не майно, а права на нього: право власності, користування та інше. Таким чином, права власника земельного паю також входять до складу спадщини.

Отже, для успадкування земельної частки (паю) потрібно в шестимісячний строк із дня відкриття спадщини (смерті спадкодавця) звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та обов’язково надати оригінали документів на земельний пай.

Після спливу шести місяців із часу відкриття спадщини нотаріус, до якого звертаєтесь (це може бути і державний, і приватний нотаріус), видає вам, як спадкоємцю, свідоцтво про право власності на спадщину на земельну ділянку.

Важливо знати, що право власності на земельну ділянку (пай) набувається з моменту державної реєстрації прав на неї

Після того, як спадкоємець отримав свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку (пай) та зареєстрував своє право власності на неї, він стає повноправним власником земельного паю. Однак, якщо ваш померлий родич передав землю в оренду, а ви маєте намір обробляти самостійно землю, то доведеться чекати закінчення терміну дії договору оренди. Бо, відповідно до законодавства, смерть власника паю не є підставою для припинення договору оренди землі. Припинення договору оренди можливе лише в разі, якщо в умовах договору від початку було прописано, що смерть орендодавця є підставою для припинення дії договору.

Отож, лише після закінчення строку оренди земельної ділянки (паю) спадкоємець матиме право продовжити строк оренди, передати в оренду іншому орендарю або почати самостійно обробляти землю. Окрім цього, орендар зобов’язаний виплатити спадкоємцю померлої особи — власника земельної частки (паю) орендну плату в розмірі, передбаченому в договорі оренди після отримання ним свідоцтва про право на спадщину за весь рік користування землею.

Довідково. Для допомоги власникам землі, керівникам сільськогосподарських підприємств, фермерам при ТОГО «Спілка власників землі» відкрито юридичну приймальню, куди можна звернутися за юридичною консультацією, зокрема й щодо договорів оренди. Консультації можна отримати за тел. у Тернополі: 52-68-19 (з 9-ї по 17 год щодня, окрім вихідних).

Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини