Вільне життя

Брат за брата

Не раз і не два мені у житті доводилося бути свідком сварок і довголітніх чвар між рідними братами-сестрами.

Дорослі люди ревнують одне одного до батька чи матері, витягують на світ Божий якісь дитячі образи, а у підсумку спілкування між батьками і ріднею відбувається за схемою із однієї, популярної в інтернеті, картинки. На одній частині малюнка зображено двох малюків, кожен з яких сіпає жінку за спідницю і репетує «Моя мама!» На іншій — стара бабця самотою шкутильгає із паличкою, а з багатого будинку і машини долітають репліки «Мама — твоя!» Як виростити їх, братів і сестер, аби вони виросли дружніми та стали міцною опорою один для одного, не забувши про рідних батьків? Можливо, відповідь прихована у цих невигаданих історіях?

***

Тоді була середина двотисячних. Зима. Переддень святого Миколая. Місто вже злегка окутали сірі сутінки. Перед базарним кіоском зупинилося двоє дітей, братик із сестричкою в поношеному одязі. Дівчинці років вісім, не більше, а хлопчик іще дошкільня.

Обоє довго й прискіпливо оглядали весь дрібничковий асортимент, від якого малюкам радісно тенькає в животі: іграшки, наклейки, різнокольорові ручки, блискучі ялинкові іграшки. А тоді дівчинка витягла з кишені трохи прим’яту купюру і звернулась до продавчині: «Що у вас можна купити за одну гривню?» Жінка чемно продемонструвала малій покупчині наявний асортимент. Навіть на ті роки та ціни вибір був невеликий.

«Ну, вирішуй, Володю», — прошептала сестричка до брата. Хлопчик трохи поміркував і вказав на дешеву китайську новорічну маску якогось страховиська, що завартувала рівно на гривню. Дівчинка розплатилася за покупку і, коли малий, не тямлячись від захвату, начепив забавку на личко, мовила: «То тобі подарунок від Чудотворця».

Білого поліетиленового пакетика із сяк-так намальованим обличчям Діда Мороза, який приглянувся їй, вона так і не купила. Не вистачило десяти копійок.

***

Денис побився зі своїм молодшим братом. Адже то була його черга трошки пограти в ігри на татовому телефоні. А Ігор уперся і навіть не підпускав його до мобілки.

На крик з кухні прибігла втомлена домашніми клопотами мама і розняла двох братів, що завзято чубилися. Насварила, запевнила, що тепер про атракціони їм можна й не мріяти, і розвела по кутках кімнати. Сказала, щоб стояли та думали про свою поведінку, якщо не вміють бавитися разом. Почувши про покарання, Ігор зайшовся слізьми. Він дуже мріяв про прогулянку в парк, а тепер що? Тяжче лихо годі й придумати!

Хлопчик так перейнявся горем, що не помітив, як його плеча торкнулася долоня Дениса. Він уже давно пересердився на брата і підійшов, аби його обійняти, втішити й розрадити.

***

Маленька Даринка розвивається не так швидко, як інші дітки. Їй важко вимовляти усі букви, а деякі рухи бувають повільними і незграбними.

Тому, відпускаючи доньку і сина на дитячий майданчик, мама завжди просить Михайлика: «Пильнуй за сестрою». І хлопчик, як старший брат, завжди їй допомагає — зав’язує шнурівки на кросівках, захищає від кривдників, які насміхаються із сестриної вимови, пильнує, аби дівчинка не забруднилася.

Того разу вони з Даринкою їли пломбір. Ех, яке смачне морозиво у спекотний день! Аж раптом мала трохи послабила пальчики ─ і вафельний стаканчик упав додолу. Михайлик не вагався ні секунди — віддав свої ласощі сестрі, а тоді без жодного слова докору за втрачений десерт попрямував до гойдалки. Маленький, але надзвичайно благородний і щиросердний вчинок справжнього брата і джентльмена.

***

У родині Олени та її чоловіка підростає двоє діток: восьмирічна донька і чотирирічний син.

Якось малі щось не поділили і почали галасувати. Тоді тато підступив до дітей і, аби трохи заспокоїти їх, запропонував донечці підняти важкий матрац. Дівчинка намагалася, але не змогла. Зрозуміло, що меншому сину задача теж виявилася не під силу. Тато порадив дітям узятися за різні кінці матраца. Малі спробували і таки зрушили його з місця.

— Тепер розумієте, чому не варто сваритися? — поцікавився у них батько. — Разом ви завжди будете сильніші й зможете досягнути того, що ніколи б не вдалося вам поодинці.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Мар’яна Бобрівець

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини