Вільне життя

Вітражні постатті о. Андрія Бандери та блаженого Микити Будки

Храм Успіння Пресвятої Богородиці, що у Козовій, різниться з-поміж інших. Суть не лише в його розписі, але й у оформленні дворика, що оточує церкву. 

Перше, що потрапляє в поле зору – невеличкий дитячий майданчик, який доступний у будь-яку пору дня та ночі. Також тут облаштована зона для відпочинку, обабіч якої розташована єдина в Україні стела Героїв Небесної Сотні. Настоятель храму о. Василь Баглей розповів, що вечорами її підсвідчують синьо-жовтими кольорами.

Ще одна особливість храму – це  унікальні вітражі владики Микити Будки та о. Андрія Бандери.

1   2

“28 серпня цього року на храмовий празник ми освятили нові вітражі, – розповідає отець Василь. – Ідею подав я та о. Михайло Забанджала. Що стосується вибору постаті о. Андрія Бандери, то вона є зовсім не випадковою – він мав безпосереднє відношення до нашої парафії. Його дружина, мама Степана Бандери, Мирося – з древнього священичого роду Глодзінських,  а дружина священника о. Івана Чарторинського, який служив у цьому храмі, були рідними сестрами. Тобто рідна тітка Бандери жила у Козовій, до речі, тут і похована.

Після смерті мами Степана Бандери, а, як відомо, вона померла дуже молодою (їй було всього лише 34 роки), рідна сестра Степана Оксана виховувалася тут, при родині Чарторинських. Внизу вітража зображено герб Української Галицької Армії – о. Андрій безпосередню брав участь в акті злуки ЗУНР і УНР. А пізніше, коли почалися лихоліття Першої світової війни, він разом із “усусами” був у Одесі та Києві, де боровся за свободу української нації.

Праворуч бачимо постать владики Микити Будки, який у 1946 році був заарештований після так званого Львівського собору і перебував у засланні, де й помер, будучи в комі, – продовжує отець Василь. – Родом він із Добромірки Збаразького району. У 2001 році Папа Римський Іван Павло II під час свого візиту в Україну проголосив його блаженним Католицької церкви”.

3
Отець Василь із гордістю розповідає про ці роботи. Йому спільно з о. Михайлом Забанджалою вдалося увіковічнити пам’ять про людей, які не втомлювалися боротися за свободу української нації: “Унікальність цих вітражів в тому, що таких зображень більше ніде немає – ні в Україні, ані в усьому світі. Техніка, якою користувався майстер, має назву тіффані – це так звана пайка скла, яка протягом століть не тьмяніє і не змінює кольору. Виготовляв ці дві роботи відомий майстер з Івано-Франківська Ігор Волошин. Допоміг фінансами місцевий підприємець Іван Чайківський”.

Місце для вітражів обрали зовсім не випадково – розмістили їх у святилищі, адже о. Андрій був священиком Української греко-католицької церкви, а владика Микита Будка – її єпископом.

На освячення приїздив єдиний онук отця Андрія Бандери Микола Давидюк, син сестри Степана Володимири. Для їхньої родини це було знаменне дійство.

Як розповів о. Василь, в їхніх планах збудувати духовно-катехитичний центр із великим залом, де будуть проводитися реколекції, різноманітні курси і бесіди про релігію.

Оксана ФЕДЬКІВ

Фото Христини СЛОТИ

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини