Вільне життя

Житло і робота – основні проблеми

Проблеми внутрішньо переміщених осіб (далі — ВПО) та шляхи їх розв’язання обговорили днями в Тернополі. На зустрічі були присутні представники державних і громадських організацій, дотичних до роботи із біженцями.

Нині в Україні уже налічується близько мільйона 400 тисяч ВПО. Це дані представниці громадської організації «Крим SOS» Олени Лаби. Як згадує позаштатний радник міністра соцполітики з питань ВПО в Тернопільській області Ірина Жигунова, перші приїзди переселенців до нас були хаотичними. Спершу, у березні 2014-го, з’явилися сім’ї з Криму. У квітні потягнулися переселенці зі Слов’янська і Краматорська. Їхнім супроводом, транспортуванням і зустрічами займалися волонтери.

«А потім, навесні 2014-го, до нас підключилися держструктури, громадські і релігійні організації, — згадує Ірина Жигунова. — Усі разом ми почали зустрічатися з пресою, щоб сформувати позитивний імідж переселених осіб. Бо люди не знали, як сприймати це явище. Переселенця чи сім’ю ми спочатку на кілька днів поселяли в готель, а якщо було потрібно, з ними працював психолог катастроф. Далі підключалися соцслужби».

Волонтерка каже, що, порівняно з іншими областями, наша прийняла переважно жінок із дітьми, неповносправних і престарілих. Директор департаменту соцполітики облдержадміністрації Вадим Боярський додає, що на сьогодні в нас обліковано 2678 осіб. З них 1128 — працездатного віку, 682 дітей, 747 пенсіонерів. Усім їм із держбюджету виплачується тимчасова допомога на проживання. Загалом за весь період урядового рішення (із жовтня 2014 року) виплачено 11 мільйонів 434 тисячі гривень.

Найактуальніші проблеми переселенців — житло і працевлаштування. За словами начальника відділу організації заходів цивільного захисту управління ДСНС України в області Ігоря Греси, для соцзабезпечення ВПО на нашій території створено міжвідомчий координаційний штаб. З липня минулого року оперативна група штабу зорганізувала зустріч і тимчасове розселення 658 осіб. А за станом на 25 вересня цього року на Тернопільщині зареєстровано 2687 внутрішньо переміщених осіб. З них — 691 неповнолітній.

«Усі прибулі тимчасово розміщені в приватному секторі, в об’єктах соцзахисту та готелях, — пояснює пан Греса. — У дошкільні навчальні заклади в області влаштовано 97 дітей переселенців, у загальноосвітні — 288 учнів, у вищі навчальні — 55 студентів. Проблемним питанням залишається розквартирування. У нас є перелік житла — тепер на обліку 55 будинків чи квартир, які мешканці області безкоштовно віддають переселенцям для проживання. Але цього мало. Тому звертаємося до всіх, хто може надати тимчасове житло, — дайте про себе знати».

А щодо працевлаштування, то в переселенців найчастіше виникають дві проблеми: неможливість знайти роботу за фахом і високі заробітки за попереднім місцем праці. Однак є підстави для оптимізму. За словами начальника відділу організації сприяння працевлаштуванню Тернопільського обласного центру зайнятості Валентини Нікуліної, послугами служб зайнятості області скористалася третина працездатних переміщених осіб — 440. Із них 40 відсотків (а цей показник є одним із найвищих в Україні) уже працевлаштовано. Нині на обліку в центрі зайнятості перебуває понад 60 осіб. Частині запропонують набуття нової професії. Щодо зарплат, то, звісно, роботодавці нашого регіону пропонують вакансії не завжди із таким високим заробітком, як у промислових містах сходу. А матері-переселенки, трапляється, не можуть ходити на роботу, бо їм ні з ким залишити дитину. Немає бабусь і дідусів, які б водили дітей у садок чи школу. Для таких центри зайнятості підшуковують вакансії із неповним робочим днем.

«До законів України вносяться зміни, які нададуть переселенцям додатковий соцзахист, — каже Ірина Нікуліна. — Йдеться про стимулювання роботодавців у разі прийняття на роботу ВПО. Якщо він за скеруванням служби зайнятості працевлаштує переселенця на 12 місяців, то протягом шести місяців за рахунок фонду соцзахисту на випадок безробіття йому компенсують фактичні витрати на зарплату цього безробітного та нарахування на зарплату. Передбачено стимулювання і самих переселенців. У разі переїзду і працевлаштування на підприємстві, яке розташоване поза межами тієї територіальної одиниці, на якій нині проживає ця особа, служба зайнятості компенсує їй витрати на переїзд до місця праці».

За словами пані Нікуліної, служба зайнятості також компенсує проходження медичного і наркологічного огляду, якщо цього потребує працевлаштування. Ще передбачена компенсація витрат роботодавцю на професійну підготовку безробітного. Втім, усе це — лише в разі працевлаштування за скеруванням служби зайнятості. Ці нові норми мають набрати чинності до кінця вересня.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Вікторія Маньовська

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини