Вільне життя

«Кривавої суперповні» боятися не варто

Повідомлення про те, що в ніч проти 28 вересня ми станемо свідками рідкісного природного явища — так званої кривавої суперповні, було в багатьох електронних ЗМІ. І Місяць тоді, мовляв, буде значно більшим, і за кольором буде нагадувати кров…

Читачі нашої газети попросили пояснити, чим загрожує нам це явище і чому воно виникає. Зробити це ми попросили Сергія Мохуна — кандидата технічних наук, доцента кафедри фізики і методики її викладання ТНПУ ім. В. Гнатюка:

«Як відомо, Місяць обертається навколо Землі по еліптичній орбіті, тому за оберт він буде один раз перебувати якнайдалі від Землі (ця точка на орбіті називається апогеєм) та один раз — найближче до Землі (перигей). При цьому в перигеї нам він здається приблизно на 14 відсотків більшим та на третину яскравішим, ніж в апогеї. Також, оскільки кут між площинами орбіт Місяця та Землі невеликий (близько 5 градусів), то внаслідок обертання системи Земля—Місяць навколо Сонця трапляються такі астрономічні події, як сонячне та місячне затемнення.

Місячне затемнення — це явище проходження Місяця крізь тінь Землі. 28 вересня цього року ці дві події збіжуться: Місяць ввійде в тінь Землі, перебуваючи найближче до Землі. Тернопільці зможуть побачити повну фазу затемнення в проміжку часу від 5 год 11 хв до 6 год 23 хв. У цей період низько над горизонтом на заході можна буде побачити величний багряний супутник нашої планети. Багряний колір Місяця виникає внаслідок того, що сонячні промені, потрапляючи в земну атмосферу, розсіюються таким чином, що до спостерігача доходять переважно промені червоної довжини хвилі (сині, зелені та жовті промені розсіюються в атмосфері найбільше)».

Отож нічого надзвичайного 28 вересня в природі не відбудеться. Вирізняє майбутню «криваву суперповню» хіба те, що такі явища, за твердженням вчених, відбуваються раз на покоління. Принаймні попереднього разу воно було 30 років тому, в 1982 році, а наступного разу така комбінація трапиться лише 2033 року.

Віра КАСІЯН

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини