Вільне життя

Лише з повного «Колоса» — щедрий урожай

Всеукраїнське фізкультурно-спортивне товариство «Колос» відзначило 65-ту річницю з дня свого заснування. Офіційною датою народження вважається 19 серпня 1950 року, коли в нашій країні створили добровільне сільське спортивне товариство «Колгоспник».


Зайве, мабуть, казати, що в той час сільські фізкультурники Тернопільщини не мали не те що спортивних залів чи достатньої кількості обладнання — навіть спортивної форми. Зате жодне свято на селі не обходилося без популярних у народі змагань. Тож новостворена обласна організація, яка перші сільські спортивні ігри краю провела в Копичинцях, розпочала планомірну роботу із залучення до регулярних занять фізичною культурою і спортом якомога більшої кількості сільського населення. І вже невдовзі про її кращих вихованців — волейболістів Євгена Цинкалюка з Підволочиського району і Ганну Ціхонь із Монастириської, борців Михайла Козуба з Тернополя і Романа Олійника з Козової, легкоатлетку Галину Безбородову, велосипедистів Віктора Міщенка і Петра Левенця — дізналися по всій Україні.

Наприкінці ж шістдесятих минулого століття, коли товариство перейменували в «Колос», загалом визначилися і види, в яких сільським фізкультурникам краю виявилося під силу домогтися і вищих спортивних досягнень. Важкоатлети Борис Цепін із Чорткова, Леонід Кагарлицький із Тернополя, Степан Танасійчук із Борщева, борці Олександр Росохацький і Володимир Дудар, легкоатлетка Віра Ставнича з Бережан, гирьовик Павло Лапсюк із Шумська, саночники Віктор Копачук та Ірина Хоптян із Кременця, лижник Ігор Починок. Їхні перемоги на республіканських та всесоюзних змаганнях, як і високі результати Тетяни Черенко, Валерія Красовського, Володимира Красія, Євгена Кармелюка, Ірини Данилюк, братів Малопінських, футбольних команд «Колос» із Бучача і «Нива» з Підгайців, стали передвісниками вагомих досягнень наступних поколінь вихованців Тернопільського обласного ФСТ «Колос», яких до спортивних висот вели вже згадані перші чемпіони.

IMG_5462
На початку вісімдесятих, скажімо, в молодого тоді наставника Ігоря Починка, який захопився розвитком біатлону, з’явилася ціла плеяда талановитих атлетів ─ Тарас Дольний, Віктор Щур, Іван Чехович, Петро Мислик, Надія Ситарчук, Надія Польова, Ірина Шмигановська. Тому, навіть незважене рішення функціонерів ліквідувати в 1987 році сільське товариство, яке на три роки практично згорнуло проведення змагань, не змогло підкосити «Колос». Із здобуттям Україною незалежності товариство знову стало справжньою кузнею спортивних талантів. Існує, мабуть, вища справедливість у тому, що вагомий урожай із більш ніж ста медалей, завойованих вихованцями обласної ДЮСШ із біатлону на чемпіонатах світу та Європи, врешті-решт привів і до олімпійського тріумфу Олени Підгрушної. На навчально-спортивній базі обласного ФСТ «Колос» у Підгородньому олімпійська чемпіонка мужніла поруч з іншими талантами — Людмилою Сагайдак, Людмилою Писаренко, Світланою Крикончук, Андрієм Возняком, Назарієм Буриком, Андрієм Богаєм, Володимиром та Іваном Моравськими, одним із нинішніх лідерів чоловічої збірної України Дмитром Підручним.

Водночас в інших дитячо-юнацьких спортивних школах товариства із початківців у чемпіони виростали і виростають легкоатлети Віра Зозуля і Дмитро Мишка, Іван Панасюк та Сергій Крук, уславлений рукоборець Андрій Пушкар і вже його учень Ігор Пасєка, важкоатлетки Наталя Троценко, Марія Хлян, Софія Зенченко, учні уславлених знову ж таки гирьовиків Зіновія Кульчицького і Петра Багрія, саночники Андрій Мандзій та Олександр Оболончик і багато інших атлетів.

Від душі вітаючи з ювілеєм чемпіонів, їхніх наставників, увесь багатотисячний колектив Тернопільського обласного ФСТ «Колос» на чолі з Георгієм Гунтіком, який наприкінці червня провів основну частину теж ювілейних, уже XXV за часів незалежної України сільських спортивних ігор Тернопільщини, не можу не висловити захоплення притаманною їм усім вірою в правильність обраного шляху. Філософське колесо історії, повірте, знищить і сьогоднішні перепони. Наміри позбутися товариства, яке єдине займається розвитком фізичної культури і спорту на селі, ніщо інше, як ще один крок до розколу суспільства. Тому і не виникає ні на мить сумніву, що прагнення нашого народу до здорового способу життя рано чи пізно змусить і нинішніх владоможців повернутися обличчям до сільських фізкультурників, забезпечити їм належну державну підтримку для занять спортом. Як і колись, так і в нинішні часи жодне свято на селі не може відбутися без спортивних змагань.

На фото: уславлений вихованець Тернопільського обласного ФСТ «Колос», багаторазовий чемпіон світу та Європи з армспорту Андрій ПУШКАР; нагородження лауреатів XXV сільських спортивних ігор Тернопільщини в Скалаті Підволочиського району.
Фото В. БУРМИ

Loading...

Про автора

Богдан Дікальчук

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини