Вільне життя

Пошановані мистецтвом

Погодьтеся, Тернопільщина — дивовижна земля, яка породила не одного генія та людину з великої літери. Шкода, що нам відомі лише декотрі з них. Поза увагою залишаються багато талантів, котрі заслуговують пошани, поваги та визнання своєї праці. Це люди з великою душею, золотими руками, багатою творчою уявою, глибокими знаннями у галузі мистецтвознавства.


В області поліпшуються умови для відродження національних ремесел та художніх промислів, широко популяризуються творчі здобутки заслужених майстрів та художників. Сьогодні працює дев’ять заслужених майстрів народної творчості України — Марія Варениця, Ірина Герман, Антон Гриб, Богдан Гриненко, Василь Казновецький, Олег та Ярослава Ликтеї, Світлана Новосад, Володимир Шерстій.

Історія визнала особливу роль вишивки у житті людини, створенні естетичного середовища. Милуючись красою української вишивки, ми замислюємося над значенням її символів. А найперше, що впадає у вічі, — своєрідність підбору та чергування візерунків.

Серед кращих вишивальників області треба відзначити заслужених майстрів народної творчості України — тернополян М. Вареницю, І. Герман, О. та Я. Ликтеїв, С. Новосад із Ланівців.

Дозвольте розповісти детальніше про цих талановитих людей.

З дитинства захопилася вишивкою Марія Варениця. Майстерність перейняла від рідних. Вишиває рушники, доріжки, серветки, чоловічі та жіночі сорочки, подушки, накидки. Використовує різні техніки: хрестик, ланцюжок, гладь, виколювання, козлик. В’яже гачком.

Оригінальні узори на основі інтерпретації типових українських взірців вишивок створює Ірина Герман. Використовуючи різнокольорові нитки, відтворює яскраву веселку на подушках та невеликих вишуканих серветках. Більшість виробів виконано хрестиком, хоча часто вдало поєднує його із художньою гладдю та стеблівкою.

Олег Ликтей вишивки навчився від своєї дружини Ярослави Дмитрівни, яка перейняла майстерність від мами та отця Дмитра Блажейовського. Вагомим доробком сім’ї Ликтеїв є вишита Хресна дорога. Важка праця над нею згуртувала всю родину — від старших до наймолодших. Натхненні вищими силами, кілька років вони трудилися над цим твором. Красою вишитих ними ікон милувалися у Тернополі, Львові, Києві, інших областях та за межами країни.

У творчому доробку вишивальниці, літератора, фольклориста Світлани Новосад — вишиті килими, рушники, обруси, серветки, народний одяг. Кожна вишивка відрізняється технікою виконання, композицією, мотивами, кольорами та відповідає своєму призначенню.

До давніх видів народної творчості відноситься плетіння з рослинних матеріалів — лози, рогози, соломи, різноманітних коренів. У наш час кількість і різноманітність таких виробів скорочується. Проте цю славну традицію продовжують заслужені майстри народної творчості Антон Гриб із Тернополя та Василь Казновецький із Кременеччини.

Антон Гриб — літератор, дослідник народної творчості, живописець. Працює в жанрі живопису, декоративного розпису, плетіння із соломи. Він лауреат обласної премії імені Ярослави Музики. На його слова написано понад два десятки пісень.

Ще дитиною Василь Казновецький навчився плетінню з рогози у батьків. Майстер використовує традиційні мотиви і техніки — гратки, кіски, ажур.

Карбування — технологічний процес обробки металів. Тернополянин Володимир Гриненко володіє філігранною технікою карбування по міді, латуні, мельхіору, булату. Він автор і співавтор багатьох пам’ятників Т. Шевченку, скульптур, композицій та ікон.

Великою майстерністю та знаннями у жанрі іконопису володіє Володимир Шерстій із Підволочиського району, котрий створює шедеври краси, святості й гармонії. Бажання писати ікони передалося генетично: батько його мами був іконописцем та студіював мистецтво у Золочеві, що на Львівщині, а потім у Відні. Пан Володимир має свій почерк, намагається не використовувати холодних тонів. Його іконам притаманні м’які, пастельні кольори, а також багато позолоти — теплої, близької до червоної.

Треба зауважити, що збирають майстрів тематичні виставки, організовані обласним методичним центром народної творчості. Там вони мають змогу ділитися своїми вміннями, враженнями, знаннями.

Іван КУЗИШИН,
провідний методист образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва обласного методичного центру народної творчості.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини