Вільне життя

Прийняв мученицьку смерть

Сьогодні Церква вшановує пророка, який єдиний серед усіх святих має своє свято Зачаття і Різдва. Його постаті протягом року приурочено аж шість празників. Йдеться про Івана Хрестителя. У цю п’ятницю поминаємо смерть Предтечі — свято має назву Усікновення голови Івана Хрестителя.

Винуватцем смерті пророка став галілейський цар Ірод — син Ірода Великого, який забрав життя 14 тисяч віфлеємських немовлят. Підмовила до вбивства святого дружина Іродіада, яка затаїла зло на Івана Хрестителя. Річ у тому, що він осуджував царя, бо він за життя свого брата Филипа одружився з його дружиною, тією ж Іродіадою. Аби вгамувати гнів цариці, Ірод кинув Івана Хрестителя до в’язниці, але вбивати не хотів — вважав його за великого пророка і боявся реакції народу.

Та одного разу на дні народження чоловіка Іродіада вирішила домогтися свого хитрістю. Її донька Саломея так гарно станцювала для Ірода танець, що той пообіцяв виконати за це будь-яке її прохання. Дівчина запитала у матері, що їй попросити. Іродіада, скориставшись нагодою, мовила про голову Івана Хрестителя.

Царю не було куди діватися. Він послав воїна до тюрми із наказом вбити святого. Згодом той повернувся із відсіченою головою Івана Хрестителя на таці та віддав її Саломеї, а та віднесла своїй матері.

За переказом, Іродіада закопала його голову в нечистому місці. Але Іоанна, дружина Іродового домоправителя Хузи, поховала голову Івана Хрестителя в глиняній посудині на горі Оливній (впродовж церковного року святкуємо три її віднайдення), де в Ірода була власна ділянка землі. Тіло Івана Хрестителя взяли тої ж ночі його учні та поховали в Севастії, там, де відбувся злочин.

У цей день християни дотримуються строгого посту. В народі також побутує думка, що на Усікновення голови Івана Хрестителя не можна їсти круглі фрукти, овочі, бо вони нагадують голову Івана Предтечі. А ще нібито заборонено споживати кавуни та помідори, які символізують кров святого. Деякі люди у цей день не варять борщ, не беруть у руки ножа та сокиру. Проте священики зауважують, що такі переконання — не що інше, як забобони, які не мають нічого спільного зі справжньою вірою.

Підготувала А. ЗИМНЕНКО

На фото: картина Андреа Соларіо.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини