Вільне життя

Прославляючи Хрест Господній

Цієї неділі віруючі відмовляться від споживання риби, м’яса та інших продуктів, адже на свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього християни дотримуються суворого посту. Пояснюється це тим, що празник здавна нагадував Христове розп’яття і смерть та прирівнювався до Великої П’ятниці.

Історики Східної Церкви вважають, що передусім дві події лягли в основу встановлення цього празника: віднайдення у IV столітті Хреста, на якому розіп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалима у VII столітті.

Щодо першої з них, то одразу кілька легенд приписують віднайдення святині матері Костянтина Великого Олені. Вона вже у похилому віці, опікуючись християнською вірою, за згодою сина у 324 році почала мандрівку до Палестини, відвідала Єрусалим і там знайшла Животворний Хрест Господній. Це трапилося орієнтовно через два роки після початку подорожі. Єрусалимський патріарх Макарій зійшов на підвищене місце й став показувати народу хрест, воздвижуючи, тобто піднімаючи, його догори. Початок празникові Воздвиження дало посвячення храму Воскресіння Господнього, який збудував святий Костянтин Великий на Голгофі у Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня — 14 вересня — відбулося врочисте воздвиження віднайденого Хреста Господнього. Цей день і став празником, що вшановував святиню.

Exaltation_of_the_Cross_003

Іншою важливою подією, що зробила це свято загальним на Сході та Заході, стало повернення Господнього Хреста до Єрусалима після того, як 614 року перський цар Хозрой, здобувши Єрусалим, забрав Хрест до перської столиці в Ктесифоні. Повернув Хрест Господній до Єрусалима імператор Іраклій 628 року після перемоги над персами. Він сам вніс святиню в храм після 14 років перебування у нападників. Друге урочисте воздвиження Хреста Господнього в Єрусалимі також відбулося 14 вересня (за старим стилем).

Є ще й третя подія, яка причетна до святкування цього великого празника. Відбулася вона дещо швидше, ніж дві попередні. Про неї розповідає праця церковного історика Євсевія «Життя Костянтина». Під час боротьби римського імператора Костянтина зі своїм співправителем Максенцієм перед вирішальною битвою на Фламинієвій дорозі (311 рік), коли сили Максенція перевершували чисельністю армію імператора, Костянтин побачив на сонці променистий хрест із написом: «Цим перемагай!» Помітило цей хрест і його військо.

Вночі вві сні імператорові з’явився Ісус Христос і наказав виготовити військовий прапор за зразком баченого на небі. Костянтин так і зробив. Здобувши перемогу над Максенцієм, імператор наказав вкласти в руку своєї статуї, спорудженої на головній площі Риму, цей прапор і почав його дуже шанувати. Костянтин прийняв християн під своє заступництво й оголосив віру Христову державною релігією Римської імперії. Він скасував страту через розп’яття і видав закони на користь Церкви Христової.

Наші предки вважали, що цього дня птахи відлітають у вирій, настають холоди, адже «земля на Здвиження ближче до зими движиться». За народним уявленням, у свято не можна ходити до лісу, бо у теплі краї не тільки птахи летять, а й змії повзуть, тому прогулянка може завдати шкоди.

Підготувала А. ЗИМНЕНКО

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини