Вільне життя

Підпалили сарай, а криміналу нема

У нашому дворі згорів дерев’яний сарай. Хтось вибив вікна і кинув туди пляшки із запалювальною рідиною. Розмір шкоди становить 14 тис грн.

На місце пригоди виїжджала слідчо-оперативна група, до складу якої входив кінолог. Службовий собака взяв слід і привів міліцію до помешкання нашої сусідки. За цим фактом відкрили кримінальне провадження, яке слідчий закрив, бо збитки у 250 разів не перевищували неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Чи мав слідчий таке право? (І. КОРИТКО, смт Вишнівець Збаразького району).

За вмисне знищення або пошкодження чужого майна, якщо це заподіяло шкоду у великих розмірах, передбачене покарання до трьох років позбавлення волі (частина 1 статті 194 Кримінального кодексу, далі — КК).

Те саме діяння, вчинене шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом, або заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах, або спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки, — карається позбавленням волі на строк від трьох до десяти років (частина 2 статті 194 КК).

У конкретному випадку шкода у великих розмірах повинна в двісті п’ятдесят і більше разів перевищувати неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а в особливо великих розмірах — у шістсот і більше разів (примітка до статті 185 КК).

При кваліфікації злочинів сума неоподатковуваного мінімуму доходів громадян встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, яка в 2015 році дoрівнює 609 грн, або 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць). Відповідно до статті 7 Закону «Про державний бюджет України на 2015 рік» тепер цей прожитковий мінімум становить 1218 грн. Його у вересні 2015 р. обіцяють підняти до 1378 грн, але офіційних повідомлень про внесення таких змін до чинного законодавства поки що нема.

До суми збитків потрібно зараховувати не тільки вартість майна, знищеного чи пошкодженого вогнем, а й вартість того, яке було пошкоджене необхідними діями пожежників під час гасіння.

Якщо в 2015 р. згаданий прожитковий мінімум становить 1218 грн, то мінімальний розмір шкоди, завданої в 2015 р. злочином, передбаченим статтею 194 КК, мав би вираховуватись за формулою: 1218 х 0,5 х 250 = 152 тис 250 грн.

Отже, умисне знищення або пошкодження майна, вчинене в 2015 р. шляхом підпалу, яке не спричинило матеріальної шкоди на суму 152 тис 250 грн, не утворює складу злочину, передбаченого статтею 194 КК. У такому випадку кримінальне провадження закривається, а винна у підпалі особа підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. Крім того, така особа зобов’язана компенсувати завдану шкоду.

Орест ЗВАРИЧ,

юрист газети

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини