Вільне життя

У Вашингтоні встановлено меморіал жертвам Голодомору

4 серпня зі штату Пенсильванія до Вашингтону привезли пам’ятник жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років. Меморіал встановили неподалік будинку Конгресу.


Рано-вранці американські перехожі переривають свій звичайний маршрут на роботу. Команда ливарів і вантажників рухає вулицею вантажівку з 9-метровим монументом. Викарбуване на ньому слово «Голодомор» мало що пояснює тутешнім мешканцям.

UbiRZNwIfh0
Емігрант із Сальвадору, який керує краном і мусить перенести 4-х тонний монумент, знає з історії власної країни, що таке Громадянська війна, бідність й нелюдський біль втрат. Але історія українського Голодомору його вражає: «Я взагалі-то нічого не знав про Голодомор, коли ми почали працювати – запитав хлопців, і вони мені розповіли. Дуже сумно, що все це сталося. Так багато людей померло від голоду, важко в це повірити, це – страшно».

Пам’ятник встановили неподалік будинку Конгресу, поруч з центральним вокзалом Вашингтона. Щороку через цю станцію до американської столиці потрапляють мільйони людей. У національній службі парків США вважають, що кращого місця годі було й шукати.

4pXW0f9jzXs
Від ідеї збудувати пам’ятник до її втілення у бронзі минуло ціле десятиріччя. У 2005-му Конгрес виділив невеличку ділянку вашингтонської землі під встановлення меморіалу, а у 2006-му президентом Джорджем Бушем молодшим був підписаний дозвіл на його встановлення .

Новий посол України у США Валерій Чалий каже, що відкриття пам’ятника у світлі війни на сході України, як ніколи, актуальне:

– Я думаю, що це буде поштовх для того, щоб тут, у Вашингтоні, звернули більшу увагу на український народ, якому сьогодні доводиться боротись за власну земню, ба навіть життя.

4FLnaThfpzE
Архітектор пам’ятника, американка українського походження Лариса Курилас, на його відкриття чекає з нетерпінням. Її багаторічна робота над проектом добігає кінця, але ще є над чим попрацювати: «Сам монумент стоїть на кам’яній стіні, частину тієї стіни нам ще потрібно доробити, зворотню частину ми прикрасимо абстрактним орнаментом у вигляді вишивки».

Слово «Голодомор» набуло особливого значення для кожного українця. Майстри вірять, що те саме станеться й з іншими американцями, котрі бодай раз підійдуть до пам’ятника і прочитають кому він присвячений. За попередньою інформацією, на офіційне відкриття меморіалу до Вашингтона має спеціально приїхати президент України Петро Порошенко.

Катерина Гіза, 

студентка факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Фото авторки

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини