Вільне життя

Фінансовий огляд

Не так давно Тернопільщина «прозвучала» на всю країну. Обласні ради одна поперед одної звітували про те, що затвердили перспективні плани об’єднаних громад. Лише дві області — Тернопільська й Закарпатська, де такий план обласні ради не затвердили, хоч Тернопілля і було одним із перших, хто його розробив.

Наступна наша першість — у чисельності громад. Їх створили 35. ЦВК не ухвалила рішення по дев’яти із них, до складу яких входять сільські ради, що в різних районах. Отже, залишилося 26 об’єднаних громад. Київ, дізнавшись про таку кількість, був у шоці.

Щоб переконатися, що не влада заганяла залізною палицею народ у такі об’єднання, до Тернополя минулого тижня приїхали голова Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко й голова підкомітету з питань адміністративних послуг, державних символів та нагород цього ж комітету Олександр Дехтярчук.

За словами керівника офісу реформ в області Віктора Литвинчука, Власенко був приємно здивований тим, що в нас усупереч перешкодам громади утворилися добровільно, без примусу. Як згодом київський гість підкреслив, добровільність — принцип, від якого не відступляться.

Попри те, що наша область попереду всієї країни щодо кількості громад, питань і проблем, що супроводжують об’єднання, багато. І це Власенко відчув, коли зустрічався із сільськими головами, місцевими активістами.

— Об’єднані громади мають стати історіями успіху, — сказав він. — Потрібно, щоб вони запрацювали по-новому, ефективно, із залученням усіх власних резервів.

Віктор Литвинчук упевнений, що саме тепер розвиватимуться села, які за останні роки фактично вимирали через те, що ми не проводили реформ. Громади повинні навчитися створювати інвестиційні проекти, що фінансуватимуться із Фонду регіонального розвитку. Євросоюз хоче навчити нас ловити рибу — передбачає на децентралізацію в Україні 450 млн євро. Частина цих грошей піде на підтримку фонду, з якого кошти отримають тільки ті громади, які об’єдналися.

Від того, наскільки ефективно вони використовуватимуть ці гроші й ті, що матимуть від надходжень, які тепер залишатимуть громадам, — 60 відсотків податку на доходи фізичних осіб, 100% — єдиного податку, податку на майно, на прибуток підприємств і установ, 25% — екологічного податку, 5% — акцизного податку й низки зборів і платежів, залежатиме їх успіх.

Натомість його запитували, чи можна створити чудові духи «Шанель», зливши два посередніх парфуми, маючи на увазі те, чи буде ефективною громада, якщо її створено на дотаційних територіях.

— Звичайно, не може бути ефективною та громада, для прикладу, створена на основі таких двох громад, — каже Віктор Литвинчук. — На жаль, у нас на вимогу обласної ради створено таких 12 абсолютно неефективних громад. Мало того, що сільський голова хоче, щоб на основі його села був центр об’єднаної громади. Але для такого утворення є критерії. Передусім повинна бути розвинута інфраструктура. Чернихівці створили громаду з двох сільських рад… Телефонуємо туди, щоб передати факс, — намає факсу. Пропонуємо вислати інформацію електронною поштою — немає електронки… Чи можна говорити серйозно про спроможність такої громади? Сенс реформи в тому, що ми повинні передати управління на місця, аби громади вирішували, чи потрібні їм школа, дитсадок, які посади мають бути в управлінні, як їх фінансувати. А це залежатиме від можливостей громади, що базуються на спроможності створювати робочі місця.

Як сказав голова облдержадміністрації Степан Барна, цьогоріч із Фонду регіонального розвитку на проведення територіальної реформи в Україні буде залучено 1,5 млрд грн, а наступного року ця цифра має зрости до 5,5 млрд. Оскільки на Тернопіллі найбільше новоутворених громад, влада області сподівається отримати добру частину з цих заявлених коштів.

Можливо, почасти й київські гості приїхали через те, що не повірили, що на Тернопіллі самі люди без тиску й примусу об’єдналися у 26 громад. Це в результаті створить певні проблеми в Києві, бо громади вимагатимуть більше коштів, як в інших областях, де таких лише по кілька. Якщо ці кошти виділятимуть і вони підуть на розвиток наших територій, то київські занепокоєння нас уже не стосуватимуться, адже все — за законом.

Очевидно, що як би не впиралися ті, хто не розуміє і не сприймає нових реформ, вони відбуватимуться. А це означає, що в таких умовах потрібно не ставати в позицію «Баба-Яга проти», а шукати оптимальні варіанти для розвитку свого села чи селища. Адже тепер важливо не втратити цей шанс.

Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини