Вільне життя

Як виховати дітей на пройдисвітів?

Під таким інтригуючим заголовком колектив часопису «Українська господиня» надрукував 1929 року матеріал на тему виховання. І хоча з того часу пройшло вже багато літ, ті поради не втратили своєї актуальності.


До того ж, редакція «Господині» підібрала оригінальну подачу — доведенням від супротивного. Текст друкуємо майже без змін, лише з адаптацією тодішнього правопису до сучасної літературної мови.

***

Аби дитина була доброю, слухняною і шанувала своїх стареньких батьків, мусить замолоду отримати добре виховання — науку. Буває у селах таке, що про дітей батьки не раз дбають менше, ніж про господарство. Тоді вона замолоду набирає злих норовів, звичок, стає помалу злодієм-яйцекрадом, опісля — курокрадом, а згодом підносить на батьків руку. Нема і найменшого сумніву, що для такої дитини майбутнє в тюрмі — на смуток і плач родичів.

Подаємо тут способи поганого виховання, які дуже скоро зводять дитину на фальшиву дорогу. Батьки, які хочуть мати з малих потіху (а особливо жінки-матері), нехай стережуться лиха.

 1. Коли хочеш свою дитину зіпсувати, дай їй змалку все, що забажає, передусім тоді, коли вона кричить.
 2. Якщо дитина вже розуміє бесіду дорослих, то вихваляй її попід небеса — так, щоб вона це чула. Кажи, що вона наймудріша зі всіх дітей та що має більше розуму від тебе.
 3. Часто сперечайся з підростаючою дитиною і тішся, що вона вміє відгризатися.
 4. Коли батько не раз дитину заслужено вдарить, видри її йому з рук, висварися з ним і назви його катом.
 5. Не клопочи собі голову тим, що твоє мале ходить самопас (без нагляду. — В.М.). Не гризися, про що воно говорить на вигоні чи пасовиську з чужими дітьми.
 6. Не думай зовсім про те, що твої діти волочаться по ночах хто знає куди.
 7. Лиши дитину саму собі — хай робить, що знає і що хоче. Не пускай її до школи, хай краще пасе худобу. Від того якнайшвидше видре вона тобі волосся з голови і вижене на старість з хати.
 8. За якусь малу провину кричи, галасуй і бий дитину, чим попаде і де попаде. Але за великий проступок зовсім не карай і смійся з того.
 9. Вчи дітей замолоду брехати, робити шкоду, красти і заступайся ще за ними, як хтось чужий на них пожаліється. Відкажи тоді так: «То ще молоде, дурне. Воно не розуміє, що і як».
 10. Вчи дітей слухати аж за десятим разом. Завжди висміюй при них старших і розумних людей. Тепер на це мода. Так найшвидше привчиш їх, щоб не шанували на старість тебе. Вони тоді щодня казатимуть: «Мамо, час вже тобі до гробу».
 11. Змалку привчай дитину до горілки.
 12. Вчи дітей, що головна річ — це гроші, і той чесний, хто багатий.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Вікторія Маньовська

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини