Вільне життя

Іванка

— Дивіться, яка у вас гарна донечка: блакитні оченята, акуратний носик, маленькі вушка. Справжня красуня. То нічого, що серденько хворе — операції усе виправлять. Правда, до п’яти років дитина має бути під пильним наглядом медиків, — заспокоювала молоду маму лікарка.

Але забирати новонароджену дівчинку додому Світлана не планувала. Коли після пологів їй повідомили, що в дитини складна вада серця, зразу подумала, що життя із таким дитям — не для неї. Вона молода, має відповідальну роботу, вже за три місяці планувала залишити маля на маму і продовжувати будувати кар’єру, а тепер що? Жити у лікарнях, забувши про сон і спокій? Дивитися на те, як твоя дитина росте неповноцінною? Витрачати весь сімейний бюджет на ліки і консультації медиків? Ні, тим більше, що в неї вже є Василько. Синочку тільки шість років, йому буде тяжко дивитися на страждання своєї сестри.

Коли Світлана поділилася цими міркуваннями із чоловіком, той одразу ж підтримав її — батькам немає сенсу присвячувати життя хворим дітям, коли в родині вже ростуть здорові. Тому, повернувшись додому, жінка беземоційним голосом повідомила близьким: немовля народилося із серйозною недугою, врятувати його не змогли.

Осиротілу дівчинку перевели у дитячу лікарню. Лікарі назвали її Іванкою, бо народилася на самого Купала. Долею бідного маляти перейнявся колектив відділення. Кожен намагався хоч чимось допомогти дівчинці: хтось купив пачку дитячої суміші, медикаменти, інші приносили для крихітки одяг зі своїх підрослих дітей. Лише санітарка Галина нічим не могла поділитися з Іванкою: власні доньки й сини зовсім дорослі, найменший ось-ось полишить батьківське гніздо, а грошей в обріз, бо скільки тієї зарплати, особливо якщо врахувати, що частина грошей йде на дорогу на роботу й додому. Вона була простою сільською жінкою, і єдине, чим могла підтримати сирітку, — помолитися за неї.

Якось, ревно попросивши у Бога здоров’я та доброї долі Іванці, Галина заснула і побачила дивний сон. Вона стояла на квітучій поляні неземної краси. Поміж сонячного проміння розгледіла білосніжного ангела. Несміливо підступивши кілька кроків, жінка побачила на руках крилатого згорток. Раптом ангел простягнув його Галині, мовивши до неї лагідним голосом: «Допоможи своїй доньці». Він передав їй дитятко, і, глянувши на личко немовляти, жінка зрозуміла, що пригортає до себе… Іванку.

Галина прокинулася у сльозах і з твердим переконанням — дівчинку вона удочерить, чого б їй це не коштувало. Правда, з чиновниками довелося добряче повоювати. Ті заявляли, що Галині у її трохи за сорок не вистачить ні сил, ні грошей виховати дитину з таким складним діагнозом. Тим паче, вона живе у селі, а Іванці потрібний медичний супровід. Але жінка виявилася не з боязких і взялася стукати у двері «високих» начальників. Розповідала про свій сон, про те, як маля потихеньку згасає без материнської ласки, переконувала, що навіть у скромній хаті маляті буде ліпше, ніж у найкращому інтернаті. І таки домоглася свого.

Можна довго розповідати, скільки безсонних ночей Галина провела біля дитячого ліжечка, прислухаючись до дихання дівчинки, наскільки складно було відкласти вторговану на молоці та овочах-фруктах копійку на часті обстеження і як щоразу під час візиту в лікарню з тривогою зазирала в очі медикам: чи не погіршало часом її улюблениці. Сили долати труднощі жінці додавала віра у Божу поміч та сама Іванка. Дівчинка росла чемною і розумною, мов маленьке сонечко, зігріваючи всіх усмішкою. Тож коли їй знадобилася операція у столиці, гроші збирали усім селом.

Хірургічне втручання дитина перенесла добре, а коли через рік вони із мамою приїхали на повторне обстеження, професор шокував їх приємною звісткою:

— Це дуже несподівано, навіть дивовижно, але наступна операція дівчинці не потрібна. Її серце цілком здорове, вона може вести повноцінне життя. Вперше зустрічаю такий випадок у своїй практиці. Тобі неймовірно пощастило, Іванко.

Того дня Галина клякнула у церкві перед іконами та подякувала Господу за те, що почув її молитви і зцілив донечку.

Минали роки. Іванка подорослішала, вивчилася на вчительку. Ще під час практики талановиту студентку, яка вміла знаходити підхід до кожного учня, помітили старші педагоги. Згодом дівчину запросили працювати в одну із міських шкіл. Минуло ще кілька літ — й Іванка зустріла свого судженого.

Якогось вечора, бажаючи трохи відволіктися від перевірки учнівських зошитів, молода жінка увімкнула місцевий телеканал. У сюжеті розповідали про хвору дівчинку, яка потребує допомоги. Глянула у блакитні, такі ж, як у неї, очі дитини і щось у душі защеміло. Зранку взяла трохи грошей із сімейних заощаджень та поїхала у лікарню.

Світлана оторопіла, коли побачила в дверях полишену колись доньку. Не впізнати її було неможливо — надто вже схожою була вона на свого брата. Саме заради Василька вона колись і відреклася дівчинки, але син не виправдав сподівань батьків. А, може то кара за її, Світланин гріх впала на всю їхню сім’ю? Спочатку в автомобільній аварії загинув чоловік, згодом син зв’язався з поганою компанією. А у внучки, не менш серйозні проблеми із серцем, ніж колись у її доньки. Поки невістка намагається позичити хоч частину необхідної для порятунку суми, вона тут, біля дівчинки.

Поринувши у спогади, Світлана незчулася, як по обличчю потекли солоні струмочки.

— Не плачте, все буде добре, маленьку обов’язково вилікують, — відвідувачка торкнулася її руки. — Я знаю, бо в дитинстві сама перенесла складну операцію. Та й у цих стінах медики пам’ятають мене ще крихіткою. Дехто навіть не вірив у моє одужання. Але завдяки маминій молитві і добрим людям, усе минулося. А тепер візьміть трохи грошей. Цього, звісно, замало, але я впевнена, що багато благодійників допоможуть вам подолати біду. Головне — вірити в краще.

Слова застрягли Світлані в горлі. Хотілося пригорнути до себе свою доньку — таку світлу, сонячну, щиру. Та подумалося: хіба вона має на це якесь право?

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Мар’яна Бобрівець

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини