Вільне життя

Бюлетені — як обгортки для цукерок?

З документами суворої звітності поводилися, наче з другорядною поліграфічною продукцією. Несподіваний випадок з якимись чи то «лівими» бюлетенями, чи вчасно не знищеним браком планувалося розглянути на позачерговій, спеціально для цього скликаній сесії обласної ради.

Але зареєструвалося тільки 39 депутатів, тож провели зібрання.

Пояснення голови обласної виборчої комісії Галини Щигельської було найбільш чітким та зрозумілим. Послуги з друкування бюлетенів запропонували місцеве підприємство «Терно-граф» і київське — «Зоря». Оскільки тернопільські поліграфісти погодилися почекати з оплатою (а кошти комісії надійшли вже після того, як замовлення було виконане), то вибрали його. Із 13-го по 16 жовтня, тобто в період, коли «Терно-граф» виконував особливо відповідальне замовлення, підприємство охороняла міліція. Постійно слідкувала за процесом контрольна комісія. Залишки подукції, брак були вчасно знищені. А 20 жовтня вночі один з членів комісії повідомив голові про «ЧП» на підприємстві. Туди відразу прибули 5 членів обласної виборчої комісії, правоохоронці. Виявили 42 зайвих бюлетені з тих, які замовляла обласна комісія (таких же документів міської ─ було значно більше). Звідки вони взялися, голова пояснити не може, це вже — справа слідства.

«О сімнадцятій тридцять на підприємство влетіла група депутатів, почався шмон», — так розпочав опис події директор «Терно-графу» Іван Максимів. З подальшої його розповіді стало зрозуміло, зокрема, таке: охорону зняли після того, як були знищені бюлетені тільки обласної виборчої комісії. А робота ще тривала.

У те, що розповів кандидат на міського голову Тернополя Володимир Бліхар, навіть повірити важко. Пачку бюлетенів один із працівників приніс ззовні. Пояснив, що рахував їх удома. Таке поводження з документами суворої звітності викликало в присутніх шок. Протоколи (також документи суворої звітності) можна було знайти в різних кутках приміщення. Бюлетені лежали поруч із примірниками газети, яку саме в той час друкували. Володимир Бліхар поцікавився: а чи можна ось так по екземпляру бюлетеня вкласти в кожен примірник газети й доставити передплатникам, у кіоски? «Якщо буде гарний могорич, то й по два вкладемо», — весело відповіли йому. В усьому цьому кандидат у мери вбачає не політичні мотиви, а недбальство.

Депутат обласної ради Павло Федик з трибуни показав два бюлетені майбутніх виборів. Коли запросили до виступу начальника УВС в області Олександра Богомола, він, передусім, повідомив, що вже дав вказівку відразу ж після зібрання опитати пана Федика щодотого, як вони до нього потрапили.

Найбільш незворушним у цій ситуації був голова Тернопільської міської виборчої комісії Віктор Дрозд. На його переконання, те, що трапилося, ніяк на результати виборів уплинути не може. Адже на бюлетенях ще печатки мають бути, та й ніхто не зможе вкинути в урну більше одного. Звідки взявся акт про знищення поліграфічних пластин, браку, зайво надрукованих бюлетенів, датований 16 жовтня, якщо друк тривав ще кілька днів, голова пояснити не може. Його підпису на документі нема, а печатку комісії хтось поставив…

Ця дика (інше слово важко знайти) історія «прославила» Тернопіль на всю Україну. Зібрання депутатів крапку в ній, зрозуміло, не поставить. І сесія, якби відбулася, цього не зробила б. Усе має розставити на свої місця слідство. Олександр Богомол пообіцяв, що воно відбудеться максимально швидко й максимально прозоро, а громадськість довідається про результати. І роз’яснив: санкція частини 2 статті 158 (підробка або незаконне виготовлення, використання або зберігання незаконно виготовлених чи підроблених виборчих документів), за якою відкрите кримінальне провадження, передбачає позбавлення волі від трьох до семи років. Приблизно стільки, як за пограбування чи розбій.

Микола ЛУКАШКЕВИЧ

Фото “За Збручем

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини