Вільне життя

Великі справи маленької лікарні

Уявіть ситуацію: хворий отримав результати аналізів і засумнівався. Пішов у другу клініку – а там ще інший діагноз! Кому вірити?

На чиє лікування приставати, аби не втратити здоров’я? Закордоном такі сумнівні результати ідуть перевіряти у референс-лабораторію. Це, так би мовити, «третейський суддя», чий висновок не підлягає сумніву, оскільки він – найвищого рівня діагностики. Пацієнт навіть має право подати до суду на недобросовісного лікаря і халатну лабораторію, діагнози яких не підтвердились у референсі.

laboratory 1

Але в Україні таких висококласних лабораторій недостатньо, а у галузі діагностики інфекцій, які передаються статевим шляхом – зовсім немає. І ось – привід для гордості за рідне місто: послідовні кроки щодо запровадження референсних принципів роботи своєї лабораторії здійснює Тернопільський обласний шкірвендиспансер. Головний лікар Олександр Хара каже:для цього його колективу довелося пройти немалий шлях. Протягом 2012-2015 рр. заклад брав участь у проекті «Покращення менеджменту інфекцій, які передаються статевим шляхом у країнах Балтійського регіону», що фінансувався шведським урядом – Східноєвропейською співдружністю сексуального та репродуктивного здоров’я та прав (Eastern European Network for Sexual and Reproductive Health and Rights, EE SRHR). Спочатку тернопільські фахівці їздили на тренінги і семінари в Європу, а також стажувалися у шведській референт-лабораторії патогенних нейсерій (директор – професор, доктор медичних наук Магнус Унемо із м. Оребро, Швеція), яка має статус Центру співпраці з ВООЗ по гонореї та інших інфекціях, які передаються статевим шляхом.

laboratory«Нас вчили, як згідно сучасних євростандартів діагностувати гонорею, бо це друга за поширеністю недуга у світі, яка передається статевим шляхом, – розповідає завідувач лабораторії Ірина Бойко. – Навчившись їхнім методикам, ми мали виділити у себе чисті культури збудника гонореї і відправити їх на підтвердження у лабораторію ВООЗ у Швеції. Надіслані нами зразки підтвердились стовідсотково. Це завдання продемонструвало, що ми виконуємо аналізи на міжнародно визнаному рівні якості».

Загалом увесь підготовчий процес, навчання та чисельна паперова робота тривали два роки. Відтепер ця тернопільська лабораторія стане регулярним учасником міжнародного зовнішнього контролю якості. У серпня стан справ тут перевірила представник ЄС  – спеціаліст із контролю якості Університетської лікарні м. Тарту (Естонія), експерт зі Стандарту управління контролем якості медичних лабораторії ISO 15189 Естонського національного агенства з акредитації. Наступний аудит відбудеться вже в листопаді. Надалі шкірвендиспансер ділитеметься отриманим досвідом з українськими лабораторіями, а також здійснюватиме контроль за належним рівнем діагностики інфекцій, які передаються статевим шляхом, у Тернополі та області. «Серед наших можливостей зокрема прийом біоматеріалів для виділення штамів і аналізу їхньої стійкості до антибіотиків. Для інших лабораторій ця процедура буде надто трудоємкою і затратною, – додає Ірина Борисівна. – Та головне завдання майбутньої референс-лабораторії це поширення сучасних знань, оцінка якості роботи колег і робота над тим, аби пацієнти завжди були впевнені у результатах».

На фото: у лабораторії (зліва направо): І. Шумейко, Л. Івахова, Н. Кривецька, Л. Яблонська; І. Бойко у робочому кабінеті; К. Джоерс та І. Бойко на першому оціночному візиті у тернопільській лабораторії.

Фото В. БУРМИ та з архіву І. БОЙКО

Loading...

Про автора

Вікторія Маньовська

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини