Вільне життя

Згадати тих, хто у засвітах

У неділю Римо-католицька церква святкуватиме День усіх святих, а другого листопадового дня вшановуватиме всіх померлих. Долучаться до цієї традиції і немало греко-католиків, адже звичай відвідувати могили рідних у цей період широко практикують, зокрема, мешканці Західної України.

Це свято має найвищий ранг — ранг торжества. Крім того, входить до числа так званих «обов’язкових днів», коли всі віруючі неодмінно повинні відвідувати месу.

Слід зазначити, що християни віддавна вшановували пам’ять усопших. Такий звичай з’явився разом із першими мучениками за Христову віру. Християни відзначали «день народження до неба» (dies natalis), тобто день мучеництва поодиноких вірних. Відбувалося це, як правило, на місці їх поховання. Потім віряни почали обмінюватися літургійними календарями між різними церковними спільнотами, тож пам’ять про мучеників могли берегти набагато більше людей, навіть тих, що перебували далеко від місця їхнього поховання. Велика кількість мучеників за віру сприяла тому, щоб у християн виникло окреме свято для їхнього поминання.

Спочатку свято всіх святих відзначалося 13 травня — як спомин про освячення папою Боніфацієм IV язичницького храму Пантеону в 609 або 610 році. Однак у VIII столітті папа Григорій III першого листопада освятив одну з капел собору Святого Петра на честь усіх святих і змінив дату відзначення свята. Сто років по тому папа Григорій IV присвоїв 1 листопада статус спільного для всієї католицької церкви Дня всіх святих. Термін, що є назвою празника, охоплює не тільки канонізованих святих, а й тих, хто залишився невідомим за життя.

Вважається, що така дата могла бути обрана тому, що в цей час кельти відзначали свято Самайн, яке було пов’язане, крім усього іншого, із вшануванням мертвих. Першими почали відзначати пам’ять усіх святих першого листопада англійські та ірландські християни, а потім цю дату вирішив перейняти і Рим. Язичницькі традиції Самайна знайшли своє відображення у святі Хелловін, що відмічається напередодні.

У ряді країн світу (від Америки до Африки) католицький День всіх святих є офіційним вихідним на загальнодержавному рівні або в тих регіонах країни, де переважає християнське населення.

Щодо Православної церкви, то її вірні святкують День усіх святих (або Неділю усіх святих) у першу неділю після П’ятидесятниці, тобто у восьму неділю після Великодня. Це свято завершує коло перехідних свят.

Підготувала А. ЗИМНЕНКО

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини