Вільне життя

Оживлені манускрипти

Відтворені пам’ятки давньоруської писемності з майстерні Юрія Храпая показали на виставці «Книги є ріки, що наповнюють Всесвіт увесь…» Відкрили її цими днями в обласному краєзнавчому музеї у рамках «Бібліофесту». До речі, Тернопіль — друге місто, де представили ці роботи. Спершу їх репрезентували у Національному заповіднику «Софія Київська».


Виставка «Книги є ріки, що наповнюють Всесвіт увесь…» тривала лише три дні, але була надзвичайно потужною енергетично та естетично. Адже у тих, котрі відвідали експозицію, була нагода на власні очі побачити відтворені «Руську Правду», Холмське Євангеліє, Луцьке Євангеліє, різні варіанти «Слова о полку Ігоревім», сторінку конституції Пилипа Орлика…

Юрій Храпай за фахом юрист, а заняття з відтворення автентичних давніх текстів називає хобі. Він давно цікавився стародавньою культурою загалом та книжним мистецтвом зокрема. Коли почав глибше занурюватися в їхнє вивчення, з’ясував, що доступу до першоджерел практично немає, — з десятків тисяч цінних манускриптів збереглося не більше десятка. До того ж частина їх перебуває за кордоном. Загалом же через те, що деякі погано збереглися, інші потребують певних умов зберігання — простому смертному доступу до них немає. Інтернет не дає можливості відчути стародавній дух манускриптів. Тому в пана Храпая виникла ідея відтворювати автентичним чином окремі сторінки або автентичні художні тексти.

На виставці — частина результату більш як 25 років праці. Так, у майстерні Юрія Храпая вручну відтворені з максимальною точністю богослужебні та світські манускрипти, окремі аркуші та фрагменти, значну кількість аркушів стародавніх рукописів (ХІ-ХVІ ст.) Це Київський Псалтир, Оршанське Євангеліє, Луцьке Євангеліє, Реймське Євангеліє тощо. Також пером за допомогою спеціальних технік переписано «Слово про закон і благодать» митрополита Іларіона, «Слово о полку Ігоревім», «Сказання про житіє і подвиг Михайла Чернігівського і його боярина Федора» Литовського Статуту 1529 року та багато інших.

Зокрема, на виставці привертали увагу копія розвороту Реймського Євангелія – найдавнішого українського манускрипту. Відтворений автентичний текст «Руської Правди» — давньоукраїнського юридичного кодексу. Особливе місце у експозиції займала відтворена друга сторінка конституції Пилипа Орлика, Юрій Храпай зауважив, що сподівається за рік відтворити весь текст документу. До речі, у Тернополі вперше репрезентували видання Холмського Євангелія, зразок рукописної школи Галичини. Представили й інші роботи галицько-волинської рукописної школи – Луцьке Євангеліє, одного із кращих зразків рукописних євангелій давньої України.

Фото авторки

Loading...

Про автора

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини