Вільне життя

Позбутися хвороби за добу

Проктологічні захворювання помолодшали. Якщо раніше від геморою страждали люди старшого віку, то нині — молоде покоління офісних працівників.

Вони ведуть малорухливий спосіб життя, нерідко мають ожиріння. З появою тривожних симптомів більшість із них до проктолога не поспішає, а починає займатися самолікуванням і задавнює недугу. Хворий на геморой із часом може потрапити до шпиталю з кишковою кровотечею. Таких часто привозять до Тернопільської комунальної міської лікарні швидкої допомоги у хірургічне відділення.

149 (1)Його завідувач, головний хірург Тернополя, кандидат медичних наук Дмитро Осадчук виділяє основні причини такої кровотечі: це або рак прямої і товстої кишки, що супроводжується кровотечею з пухлини, або поліп тієї ж локалізації, ускладнений кровотечею, або геморой. Хворі на геморой потрапляють у лікарню із задавненою патологією, тому часто єдиним лікуванням стає радикальний метод — операція. Її проводять, коли хвороба сягнула 3─4 ступеня, ускладнена кровотечами чи защемленням гемороїдальних вузлів.

«Успіх лікування залежить від своєчасної ранньої діагностики, — підкреслює Дмитро Васильович. — Для неї ми використовуємо цифрову відеоколоноскопію, що передає зображення на великий монітор. Також консультуємося через Інтернет з провідними фахівцями України. Намагаємося тримати авторитет клініки на високому рівні і піднімати її до європейських стандартів. У хірургії, зокрема, вони передбачають високоякісну діагностику і впровадження новітніх методик лікування: малоінвазивних, малотравматичних, високотехнологічних. Якраз до таких європейських стандартів наш відділ хірургії наблизився за останні п’ять років».

Прикладом євростандарту є нещодавня розробка команди проктологів лікарні швидкої допомоги. Тернопільські медики вдосконалили операцію Лонга при геморої і отримали патент на свій винахід. Авторами інновації є доцент кафедри хірургії №2, куратор проктологічної служби у лікарні швидкої допомоги Андрій Господарський, лікар вищої категорії, головний проктолог Тернополя Руслан Буратинський і проктолог Роман Древніцький. Ця методика дозволяє позбутися геморою, значно скоротити час перебування в лікарні та швидше відновити працездатність.

Руслан Володимирович пояснює, чому вони вирішили вдосконалити популярну в усьому світі операцію Лонга: «Її недоліком було видалення тільки внутрішніх гемороїдальних вузлів, а під час нашої операції забираються і внутрішні, і зовнішні. Крім того, за нашим методом хірургічне втручання можна здійснювати при випадінні слизової прямої кишки, при тріщинах і норицях. Ми вже прооперували більше ста таких хворих, і в них немає ускладнень».

Важливо й те, додає Руслан Буратинський, що його команда використовує одноразовий безпечний для пацієнта степлерний апарат, а саме оперативне втручання триває 10─20 хвилин. Це не тільки полегшує роботу хірурга, а й зменшує навантаження на організм хворого. Раніше ж при 4-й стадії геморою операція розтягувалася в часі і до двох годин. Є й інші плюси: вдосконалена технологія дозволяє пацієнту йти додому вже наступного дня (якщо він з Тернополя), а жителям району — за дві ночі. Через 10, а згодом 20 днів треба з’явитися для контрольного огляду, а на другий-третій тиждень після операції пацієнт виходить на роботу. «У хворого немає ніяких обмежень у прийомі їжі. Вже наступного дня після операції він може їсти і йти в туалет. А от після традиційної гемороїдектомії за Міліганом-Морганом пацієнт не мав права їсти три доби. Тому за нашою методикою коротша не тільки тривалість операції, а й сам реабілітаційний період», — пояснює Руслан Володимирович.

І це дуже важливо нині, в сучасних економічних умовах. Андрій Господарський переконався, що саме страх втратити працездатність і робоче місце спонукає хворого уникати операції. Бо раніше реабілітація тривала два місяці, до того ж, у перший тиждень не можна було ступити й кроку без наркотичних знеболювальних. «Через це хворі, а особливо чоловіки, задавнювали геморой аж до появи анемії. Бо геморой у перекладі означає «кровотеча», це постійні втрати крові, — каже Андрій Ярославович. — Саме тому ми вирішили шукати альтернативу традиційному методові. Зупинилися на малоінвазивних методиках, які вибрав світ. У модифікованому нами методі в пацієнта значно менші больові відчуття у післяопераційному періоді, бо ми не використовуємо шовних матеріалів, які стягують слизову. А за традиційною методикою таких швів доводилося накладати кілька десятків. Також за нашим методом відсутня крововтрата під час самої операції».

Вдосконалення тернопільської команди суттєво знизило й кількість знеболювальних препаратів, які завдають удар по печінці. Відтепер більшості пацієнтів достатньо лише таблетованих анальгетиків (із малим ризиком алергічної реакції), а антибіотики відсутні зовсім. І це також сприяє швидкому поверненню в соціум. Звісно, операції можна було б уникнути, якби хворі зверталися за перших симптомів. Тоді їм на ранніх стадіях призначили б консервативну терапію, яка теж дає хороші результати. «Але люди бояться, соромляться і, на жаль, не звертаються, — розповідає проктолог Роман Древніцький. — Тоді в хід йде народна медицина і самолікування. Але під маскою геморою можуть бути інші захворювання, наприклад, онкологія. Тому за перших дискомфортів треба звернутися до проктолога. У нашій лікарні обстеження триває лише один день. Пройти його можуть як хворі з Тернополя, так і мешканці районів».

Довідка. Лікарня швидкої допомоги розташована у Тернополі по вулиці Шпитальній, 2. Також записатися на прийом до проктолога можна у Тернопільській міській поліклініці №1 по вулиці Острозького, 6 за телефоном 52-45-52. Детальнішу інформацію можна отримати на сайті Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги http://tlsmd.te.ua/

На фото: під час операції; завідувач хірургічного відділення Д. ОСАДЧУК.

Фото надане працівниками хірургічного відділення ТКМЛШД 

Loading...

Про автора

Вікторія Маньовська

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини