Вільне життя

Свідки драм та уроків історії

Книжка «Василіянські монастирі України. Галичина і Закарпаття» тернопільського журналіста Володимира Мороза, викладача львівського національного університету ім. І. Франка Ігоря Скленара і екскурсовода та краєзнавця із Жовкви Віктора Заславського розповідає про майже два десятки історичних василіянських монастирів – їхнє минуле й сучасність. Зокрема, у багато ілюстрованому виданні йдеться про розташовані в межах нашої області обителі у Бучачі, Краснопущі та Улашківцях. Представили цю книжку на Львівському книжковому форумі, а вийшла вона друком у тернопільському видавництві «Підручники і посібники».


Значення обраної авторами теми обгрунтоване в анотації Володимира Мороза, який є водночас редактором книги: «Монастирі Чину Святого Василія Великого упродовж століть є важливими осередками надзвичайно багатого духовного життя українського народу. Історія релігійних шукань, криз і реформ, трансформацій нашої ідентичності і боротьби за право бути собою — усе це переплелося в минувшині цих обителей. Прагнення до поєднання ідеалу чернечого життя, наданого Отцем Церкви Святим Василієм Великим у IV столітті, зі щирим бажанням підтримати рідний народ — одна з домінант історії Василіянського Чину. Саме через неї монастирі нищили чужоземці-загарбники і місцеві «реформатори»: палили архіви, руйнували храми, намагалися зламати віру. Та після ночей переслідувань обов’язково наставали світанки відродження і нові злети духу. Описані в цій книзі 19 історичних монастирів Галичини й Срібної Землі — Закарпаття є свідками численних драм та уроків історії, які ми просто зобов’язані пам’ятати й переосмислювати заради того, щоб мати своє, а не нав’язане кимось зовні майбутнє».

Під час репрезентації на форумі Ігор Скленар розповів, що робота над виданням тривала чотири роки. Адже автори не лише збирали інформацію з різних джерел, а й не раз навідувалися до цих пам’яток, спілкувалися з тими, хто причетний до їхньої історії. Автори зауважують: цю книжку не можна було написати в кабінеті. До речі, одна з родзинок видання полягає у тому, що у ній ідеться про монастирі, котрі збереглися до нинішніх днів. Воно насичене світлинами — сучасними та архівними. Загалом — це повноколірне видання на майже дві сотні сторінок. В кінці додані списки джерел і літератури, вебліографія та іменний покажчик.

Віктор Заславський наголошує: по суті це перша солідна праця з вивчання василіанських монастирів. Ця книжка систематизує дані з дуже великої кількості джерел: періодичних видань, електронних. Володимир Мороз додає, що видання стане корисне паломникам — так вони не просто відвідуватимуть святе місце, а й розумітимуть його історію та велич. Формат «Василіянських монастирів» за своєю суттю наближує їх до туристичних путівників з численними підказками для мандрівок і приємного проведення часу. Науково-популярний стиль, за словами історика й релігієзнавця, колектив обрав свідомо — щоби залишити собі простір для втілення дослідницького задуму, а читання праці зробити легким та ненав’язливим заняттям.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини