Вільне життя

Сім’ю учасника війни позбавили пільг

Ми з чоловіком — пенсіонери. Він 84-літній учасник війни, отримує 1264 грн пенсії. Я колишня сільська вчителька, моя пенсія 1270 грн. Не так давно отримали рахунок із пропозицією внести плату за природний газ, спожитий нами у серпні 2015 р.

У згаданому рахунку вперше за останні роки не враховано, що мій чоловік має право платити за газ на пільгових умовах. З цього приводу ми кілька разів зверталися в райсоцзахист, але конкретної відповіді не отримали: то їм бракує відомостей для розрахунку нашого доходу, то в нашій сім’ї аж два пільговики, а повинен бути лише один.

Переконані, що нас намагаються обдурити. Де шукати захисту від таких соціальних захисників? (М. КАПУСТА, с. Струсів Теребовлянського району).

Педагогічним працівникам, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше були педагогічними працівниками в цих населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до чинного законодавства забезпечує безплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм (частина 4 статті 57 Закону «Про освіту»). Ця пільга надається з розрахунку на освітлення і опалення житла (квартири), а не на кожну особу, яка там проживає.

Учасникам війни надається 50-процентна знижка з оплати за користування комунальними послугами (у т. ч. газом та скрапленим балонним газом для побутових потреб) у межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на таку знижку, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 50-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, і 21 кв. метр на сім’ю). Якщо учасники війни проживають у будинках без центрального опалення, то мають право на 50-процентну знижку вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, установлених для продажу населенню. Пільги щодо плати за такі комунальні послуги та паливо надаються учасникам війни і членам їхніх сімей, що проживають разом із ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього (стаття 14 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

28 грудня 2014 р. Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який передбачає, що пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаватимуть за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї пільговика (у розрахунку на одну особу) за попередні шість місяців не перевищує 1710 грн. Положення цього закону також поширюється на учасників війни та сільських педагогів-пенсіонерів.

Кабінет міністрів постановою від 4 червня 2015 р. №389 затвердив Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

До членів сім’ї пільговика під час надання пільг належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; непрацездатні батьки; особа, яка перебуває під опікою або піклуванням пільговика і проживає разом із ним.

До сукупного доходу сім’ї пільговика включаються нараховані: пенсія, заробітна плата, грошове забезпечення, стипендія, доходи від підприємницької діяльності, соціальна допомога (крім допомог одноразових і на поховання).

Право непрацюючих пенсіонерів на отримання пільг визначають органи соціального захисту населення на підставі даних про розмір пенсій пільговиків і членів їхніх сімей. Такі дані соцзахист самостійно отримує від Пенсійного фонду.

Якщо особа має право на одні й ті ж пільги згідно з кількома законами України, то може користуватися цими пільгами лише на підставі одного закону. З надісланого до редакції листа і доданих до нього документів видно, що ваша сім’я отримувала пільги на підставі Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Сукупний середньомісячний дохід вашої сім’ї (на одну особу) не перевищує 1710 грн. Вас не мали права позбавляти пільг з оплати комунальних послуг.

Працівники управління соціального захисту населення Теребовлянської райдержадміністрації були зобов’язані надати вам офіційну інформацію про конкретні підстави позбавлення вашої сім’ї пільг й обгрунтувати свої висновки. Нестача відомостей про доходи сім’ї пільговика, що складається з двох непрацюючих пенсіонерів, не є підставою для позбавлення таких пільг. Ви не винні в тому, що комусь із чиновників бракнуло бажання чи розуму своєчасно зібрати відомості про розмір ваших пенсійних виплат.

Рішення про позбавлення пільг можна оскаржити до органу вищого рівня або до суду. У вашому випадку краще подати скаргу директору департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, що розташована за адресою: м. Тернопіль, вулиця М. Грушевського, 8. Вимагайте перерахунку і повернення переплачених коштів, а також покарання винних. Скаргу треба вручати під розписку або направляти поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Якщо не буде належного реагування, доведеться звертатися до суду. Не зашкодить, якщо направите скаргу Президенту України.

Орест ЗВАРИЧ,

юрист газети.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини