Вільне життя

Як вберегти серце?

Серцево-судинні захворювання є однією із основних причин смертності у світі. Сучасні «білі комірці» цілий день проводять за комп’ютером, мають напружений графік роботи і ведуть малорухливий спосіб життя. Плюс — перекуси нашвидкуруч, неправильний режим харчування. Усе це разом призводить до втомлюваності, стресів, кисневого голодування, зниження імунітету. 

Для зменшення ризиків, пов’язаних із цими факторами, покликані численні профілактично-просвітницькі заходи. Днями один із таких під назвою «Збережи своє серце» тернопільські медики провели у холі облдержадміністрації. У ТОДА можна було проконсультуватися в кардіолога та сімейного лікаря, виміряти артеріальний тиск, визначити індекс маси тіла тощо. Що важливо — усе це безкоштовно.

Перш за все я попрямувала до столика лікаря-методиста комунальної установи «Центр здоров’я» Галини Зот: вона визначала індекс маси тіла. А він у мене, як з’ясувалося, недостатній — 17,5. Мій зріст 167 см, а вага — 48 кг. Галина Зот пояснила, що ідеальним індексом вважається показник від 18,5 до 24,9 (його вираховують за співвідношенням ваги до росту). «Якщо в когось індекс більше 25-ти, то це вже надлишкова вага, — розтлумачила медик. — Нині багато хто неправильно харчується. Їдять багато мучного, а мало п’ють води. Тому ми пропонуємо визначати ще й індивідуальну потребу організму у воді. Для цього також є різні формули. Наприклад, Європейський союз встановив, що чоловік повинен випивати 2,5 літри в день, а жінка — 2 літри».

Щодо індексу маси тіла, то органи страждають не тільки коли ваги забагато, а й коли вона у дефіциті. За словами пані Галини, навіть призовника можуть не взяти до армії, якщо його індекс менший за 18,5. Втім, у день профілактичної акції у більшості осіб було виявлено показник, більший за 25. А ця зайва вага таїть у собі численні ризики: безпліддя, синдром полікістозних яєчників, патологій плоду, онкологічні захворювання, цукровий діабет, інфаркт, інсульт…

Насторожити повинен і підвищений артеріальний тиск. Лікар загальної практики сімейної медицини Катерина Зозуля розповіла, що його симптомами є головний біль у потиличній ділянці і в зоні «маківки», тиснучі болі. Можливе запаморочення, сухість у роті, раптова слабкість, болі в серці. Тоді треба звернутися до лікаря, а коли зовсім кепсько — викликати «швидку». Пані Катерина додає, що пацієнти із підвищеним тиском хоч і знають лікарські рекомендації, але нерідко їх занедбують. І це також ризикований фактор.

Фото з вільних джерел 

Loading...

Про автора

Вікторія Маньовська

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини