Вільне життя

Журналістика зблизька і зсередини

Минулого тижня тьмяний недільний день укотре зібрав у нашій редакції тих, котрі прагнуть пов’язати своє професійне майбутнє із журналістикою. Саме для них при газеті «Вільне життя плюс» ось уже десятий рік діє школа молодого журналіста. Чимало її слухачів уже працюють у ЗМІ й навчаються на факультетах журналістики у Львові та Києві.

Пік зацікавлення журналістикою тернополянки Лізи Верещак припав на період нестабільності у державі. Як і багато українців, помітила, що не всі ЗМІ правдиво висвітлюють події. Саме тому дівчина вирішила в майбутньому об’єктивними новинами формувати у суспільства правильні погляди на те, що відбувається в країні. Христина Зинов’їв із Чорткова уже навчається в училищі, але оскільки любить писати вірші та веде щоденник, вирішила розвивати свої творчі здібності. А ось одинадцятикласниця Наталя Бельзецька із Теребовлянського району знайома з професією вже п’ять років: школярка відвідувала у Теребовлі студію юних журналістів під керівництвом Наталі Бойчук, має не одну публікацію у районній газеті «Воля».

За майже десять років новітнього існування школи — спільного проекту нашої газети та кафедри журналістики Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка — програма курсу змінювалася багато разів.

— Щороку намагаюся додавати в навчальний курс щось нове. Але є улюблені завдання, випробувані часом, — розповідає керівник школи Ліля Костишин. — Наприклад, дітям дуже подобається вправа зі звичайною паперовою серветкою. Я її зіжмакую, кидаю під ноги і пропоную пошукати довкола неї теми для журналістських матеріалів. І ця серветка наштовхує слухачів на безліч проблем, котрі потребують висвітлення: від нежитю і гігієни, питання чистоти наших вулиць — до необхідності роздільного сортування сміття, проблем целюлозної промисловості тощо.

Журналісти зазвичай не можуть похвалитися розміреним темпом життя, тож і учні школи не тільки конспектують лекції.

— Ми виходимо на вулицю шукати теми на час, беремо інтерв’ю у відомих краян, виходимо в місто писати репортажі, — розповідає Ліля Валентинівна. — Найкращі газетні тексти слухачів з’являються на сторінках газети.

DSC09602

Звісно, добра практика неможлива без доброї теорії. Тому під час курсу лекцій слухачі мають змогу законспектувати та засвоїти базові принципи роботи в журналістиці. Зокрема, дітям розповідають про знаряддя праці у професії, основні вимоги до газетного тексту, секрети пошуку влучних заголовків, знайомлять із жанрами, правилами журналістської етики тощо.

«На десерт» кожної зустрічі слухачі спілкуються із представниками професії. Чому кажу «на десерт»? Бо бесіди з журналістами зазвичай неформальні, щирі, безпосередні та позбавлені жодних форматів. Наприклад, Галина Садовська ділиться із дітьми враженнями від інтерв’ю з політиками та митцями державного масштабу. Роман Островський на одному із занять продемонстрував альбом, який створив на згадку про своє перше інтерв’ю. Тут слід зазначити, що «балакав» він із… ведмедицею. А от після циклу передач із зони АТО Людмили Островської, аудіозаписи яких гостя принесла в редакцію, слухачі мовчки втирали сльози.

Цього ж разу разом із ученицями мені пощастило послухати одкровення фотокореспондента Василя Бурми. Його світлини —незмінна ознака нашого видання уже більш як півстоліття. Я затямила собі, що «у кадр може дивитися лише сильний типаж», «газетне фото не любить порожнього місця», і «чим більше вникаєш у свою справу, тим більше її любиш». А ще ми всі насміялися з курйозів із досвіду Василя Олександровича.

У травні ж, каже Ліля Костишин, на слухачів чекатиме зустріч із викладачами, котрі ознайомлять майбутніх абітурієнтів з умовами вступу і специфікою навчання на факультеті журналістики і філології ТНПУ. А поки що слухачі здобувають знання та мріють про майбутні творчі експерименти. Судячи зі слів Людмили Ратушняк з Колодного Збаразького району, тернополянок Віри Бонк та Вікторії Федусь, вони, якщо оберуть собі журналістську працю, легких шляхів не шукатимуть.

Ми пишаємося тим, що в школі «ВЖ плюс» уперше заяскравіли чимало журналістських талантів, що багато кому вона допомогла визначитися з майбутнім фахом. Свого часу до неї прийшли випускники економічного та технічного вишів Володимир Молодій і Микола Решнюк — і обоє круто змінили своє життя, вступивши на журналістські факультети…

Фото Василя Бурми та Лілі Костишин

Loading...

Про автора

Мар’яна Бобрівець

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини