Вільне життя

Медсестринство і стресовий розлад

Canada 1

Близько 240 тисяч гривень канадського гранту отримає Тернопільський державний медуніверситет ім. Горбачевського на нову програму. Навчальний заклад впроваджуватиме проект «Сестринська ініціатива — медсестри щодо полегшення психічної травми».

Військові дії на території України вкрай потребують підготовки фахівців, які можуть працювати із тими, хто страждає від посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Особливо це стосується медичних сестер, котрі є ключовим елементом системи первинної медико-санітарної допомоги. Саме їх навчатимуть стратегіям полегшення та лікування психічної травми та ПТСР.

Кошти на реалізацію проекту надає Посольство Канади в Україні. Днями навчальний заклад відвідав Надзвичайний і Повноважний посол цієї країни Роман Ващук. Журналістам він розповів про канадський досвід у цій сфері. Заокеанська країна мала співмісію в Афганістані. Повертаючись після неї додому, у канадських військових з’являлося відчуття, що «на домашньому фронті» їх ніхто не розуміє. «І це тільки підсилювало відчуження цих вояків, — пояснив Роман Ващук. — Від українців я теж чув, що вони повертаються додому і їх дивує, наскільки життя є незмінним, нормальним. Це тільки додає їм стресового переживання. Ось у цьому, я думаю, у Канади і України є певні аналогії і досвід, яким можна поділитися».

Canada 2

Важливо, що Канадсько-Українська Фундація створила україномовний інтернет-ресурс, на котрому, серед іншого, доступний он-лайн тест для самодіагностики посттравматичного стресу. Канадці створили його, опираючись на матеріали Міністерства оборони. Військовослужбовець, який підозрює у себе посттравматичний стресовий розлад, може самостійно і анонімно перевірити на цьому сайті чи дійсно це так. А вже тоді, при потребі, звернутися до спеціалістів. На офіційній сторінці ТДМУ розміщено банер цього канадсько-українського сайту, тож кожен охочий може ознайомитися з ним.

Проект «Сестринська ініціатива…» розповсюджуватиметься на медсестринський факультет ТДМУ, студентів-медсестер, практикуючих медсестер (з допомогою програм професійного розвитку без відриву від роботи), а також на цільових пацієнтів (з симптомами ПТСР), їхні сім’ї і добровольчі групи підтримки в Тернополі та інших п’ятьох пілотних регіонах спостереження.

Грантодавці та науковці ТДМУ очікують, що проект підвищить рівень знань і навичок студентів та практикуючих медсестер спочатку в Тернопільській області, а згодом у Харкові, Черкасах, Житомирі, Львові та Києві. Розроблений відповідний курс «Психічна травма/ПТСР» має стати невід’ємною частиною розширеної національної програми підготовки медсестер-бакалаврів.

Важливо, що викладачі інституту медсестринства ТДМУ самі пройшли навчання перед викладанням цього спеціального курсу. Цьогоріч у травні до Тернополя приїжджали фахівці Едмонтського університету (Канада) для проведення майстер-класів. Директор навчально-наукового інституту медсестринства Світлана Ястремська додає, що в українській системі охорони здоров’я поки що немає ефективних методів ліквідації стресового розладу. А передусім цьому слід навчати медстестр. «Вони найбільше контактують з хворими, — пояснила пані Ястремська. — Тому повинні першими помітити у них симптоми посттравматичного синдрому. Медсестри повинні вміти вести з ними профілактичну роботу».

Директор департаменту охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Володимир Богайчук додає, що потреба таких фахівців є нагальною. На «гарячу» лінію, що діє при облдержадміністрації, постійно телефонують бійці, що повернулися зі сходу, а також ті, що нині там перебувають. Інколи ці дзвінки лунають о третій-четвертій годині ночі, тож і волонтер або психолог, котрий буде на них відповідати, повинен мати відповідні навички та готовність до такої стресової розмови.

«Бійцям, які повертаються із зони АТО, потрібна психологічна реабілітація, — каже Володимир Богайчук. — На жаль, до сьогодні українці не приділяли уваги підготовці спеціалістів, які можуть надавати допомогу саме такого профілю. Тому проект, який пропонує канадська сторона, дасть змогу вирішити частину цієї проблеми».

Ректор Тернопільського державного медуніверситету, професор Михайло Корда розповів, що цей пілотний проект уже навесні 2016 року буде впроваджено у всіх медичних коледжах України: «Наприкінці січня – початку лютого наступного року плануємо організувати всеукраїнську конференцію за підтримки Міністерства охорони здоров’я України з метою детально обговорити результати реалізації проекту. З боку держави є зацікавленість у впроваджені такого курсу для навчання медсестер на всій території нашої держави, а в подальшому і лікарів».

У ТДМУ повідомляють, що перші медсестри з навичками роботи з пацієнтами з посттравматичним синдромом отримають диплом про завершення навчання через рік. Щодо лікарів, то це дальша перспектива. Оскільки Україні такі фахівці потрібні вже, то керівництво ТДМУ звертатиметься до колег з Канади щодо надання допомоги у підготовці уже практикуючих лікарів для роботи з такими пацієнтами. Поки що ведеться обговорення того, у якій формі це відбуватиметься.

На фото: під час робочої зустрічі у ТДМУ; Надзвичайний і Повноважний посол Канади в Україні Роман Ващук.

Фото Миколи Василечка 

Loading...

Про автора

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини