Вільне життя

Андрій — значить «мужній»

Уже завтра звечора для парубків настане благодатний час, адже можна буде трохи побешкетувати, роблячи збитки у ніч на Андрія.


Свято це давнє і має ще дохристиянські корені. Окрім хлоп’ячого бешкету та забав із калитою, на Андрія молодь розважалася святковими вечорницями й ворожінням. Останню забаву особливо полюбляли дівчата, адже вважалося, що цього вечора можна дізнатися, яким буде твій суджений чи куди заміж вийдеш. На Тернопільщині, наприклад, і досі поширені такі види ворожіння, як на півневі та курці, відгадування предметів із зав’язаними очима, сіяння конопляного насіння довкола хати, запалювання ниток, виливання води на гарячий віск тощо.

Також у цей празник народні синоптики передбачали, якою буде зима. Одна із прикмет каже: як ще до цього дня сніг не випав — зима буде теплою, а як з’явився — холодною.

Що ж до християнської основи свята, то в цей день вірні вшановують пам’ять мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозваного. Він отримав таке ймення тому, що раніше від інших пішов за Божим Сином, невідступно перебував поряд із Ним протягом життя на Землі, бачив Його після воскресіння і був разом з Ісусом під час вознесення.

Після зіслання Святого Духа апостол вирушив із проповідями у Скіфію — на землі, де пізніше виникла Україна. Про це, зокрема, свідчать такі давні християнські письменники, як священномученик Іполит Римський (III ст.), церковний історик Євсевій Кесарійський (IV ст.) Є згадки про Андрія Первозваного і в літописі «Повість минулих літ».

Після повернення до Греції апостол замешкав у місті Патри. Там він зцілював недужих і розповідав людям про Бога. Проте це не сподобалося місцевому правителю Егеату. Він зненавидів Андрія Первозваного і наказав розіп’ясти його на хресті, але не так, як Ісуса. Хрест, на якому загинув мужній апостол (саме так з грецької перекладається його ім’я), мав форму латинської букви «х». Будучи прив’язаним до нього, він ще два дні молився та повчав своїх учнів. А коли слуги правителя, що стерегли хрест, хотіли зняти апостола з нього, щоб він припинив проповідувати, руки їх просто не слухалися.

Підготувала А. ЗИМНЕНКО

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини