Вільне життя

А тепер ─ і князі Острозькі

Блок марок «Князівський рід Острозьких XIV─XVII ст.» із серії «Славетні роди України» введено в обіг і є дійсним для оплати послуг поштового зв’язку в усіх відділеннях. Наклад — 40 тисяч примірників, дизайн здійснив художник Володимир Таран.

На трьох марках блоку зображені: Великий гетьман Литовський Костянтин Острозький (1460─1530), який від 1499 року був і маршалком землі Волинської та старостою луцьким; його син Костянтин-Василь Острозький (1526─1608) і княжна Гальшка Острозька (1539─1582).

Нагадаємо, що Костянтин-Василь Острозький, діяльність якого Михайло Грушевський назвав «першим національним відродженням України», побудував ряд шкіл, церков, монастирів, заснував Острозьку академію — перший у Східній Європі вищий навчальний заклад, а при ній друкарню. Видав Біблію у перекладі церковнослов’янською мовою, Псалтир, «Буквар» — усього понад 20 книг. Підтримував зв’язки із козаками, відстоював соборність і помісність українського православ’я. Від 1567 року цей князь ─ власник Тернополя. Тутешнім міщанам видав три грамоти: про створення церковно-добродійного братства та виділення йому 235 моргів і 1463 сажні поля для утримання шпиталю вбогих міщан православної віри (згодом ─ «Фундація Костянтина князя Острозького»; нині тут розміщений облшкірвендиспансер); про утримання братством школи зі слов’янсько-руською мовою навчання; про будівництво церкви Різдва Христового, яку було освячено першого січня 1608 року.

Іменем князя Костянтина-Василя Острозького названо вулицю в Тернополі.

Іван ГАВРИЛЬЦЬО

м. Тернопіль.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини