Вільне життя

Волонтер-чудотворець

Знаєте, коли святкується Міжнародний день допомоги бідним? Дев’ятнадцятого грудня, у день вшанування пам’яті святого Миколая. Таке поєднання дат обране не випадково, адже Чудотворець опікувався потребуючими людьми. Тобто, якщо говорити сучасною мовою, був волонтером.


Доказів про життя Миколая збереглося мало. Одними з джерел є перекази святого Андрія Критійського та монаха-студита Івана з Константинополя. За переказами, він народився між 270 та 286 роками в грецькому місті-колонії Патара у провінції Лікія (Мала Азія) в багатій сім’ї Феофана та Нонни. Глибоковіруючі батьки охрестили сина відразу після його появи на світ, що на той час було рідкістю. З малих літ хлопчик був дуже релігійним і вирішив присвятити своє життя Богу.

Оскільки святий Миколай вважається покровителем моряків, існує версія, що він також був мореплавцем або рибалкою, але ймовірніше, що його родина мала певне відношення до рибальства. Після смерті батьків Миколай отримав великий спадок та вирішив пожертвувати своє майно бідним. Тривалий час святий Миколай був єпископом у Мирах. Цей факт — свідчення поваги і любові до нього місцевих мешканців, адже тоді обирали на цю посаду за такою традицією.

Спеціалісти вважають, що помер святий приблизно в 342 році. Спочатку святого Миколая поховали в церкві у Мирах (тепер Демре в Туреччині). У травні 1087 року італійські купці перевезли його мощі до Італії. Сьогодні вони лежать у крипті базиліки Святого Миколи в місті Барі.

Пам’ять про святого досі живе у численних легендах і переказах. Багатьох обрядів, пов’язаних зі святом Миколая, дотримувалися і наші предки. Наприклад, на Харківщині раніше існував звичай святкувати триденні Миколині святки, на які варили кутю і узвар, щоб у наступному році забезпечити врожай на жито й плоди. Окрім того, пращури влаштовували заздравні обіди на честь святого. А в ніч на свято Чудотворця маленькі українці і донині традиційно засинають із нетерпінням — бо на ранок під подушкою їх чекатимуть подарунки від добродійника Миколая…

Підготувала А. ЗИМНЕНКО

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини