Вільне життя

Для дітей — безпечні іграшки

Однією з функцій Інспекції з питань захисту прав споживачів у області є контроль за безпечністю продукції, до якої також входять дитячі іграшки.


Запам’ятайте основні вимоги безпеки дитячих іграшок:

Безпечний матеріал і безпечне покриття. Наявність спеціального паспорта, де повинно бути вказано, що іграшка виготовлена з безпечного матеріалу, що не має алергенних і токсичних властивостей. Маленькі діти часто облизують іграшки, тому фарба не повинна злазити.

Відсутність неприємного різкого запаху. Ознакою імовірної небезпеки є неприємний (хімічний) чи солодкий запах від іграшки, особливо, якщо вона пофарбована в яскраві кольори.

Міцність. Якщо шви у м’яких іграшок ось-ось розлізуться, а очка й носик ледь тримаються, купувати такий подарунок дитині не варто. Так само як іграшки, всередині яких містяться дрібні деталі (кульки, палички тощо). Не забувайте перевіряти надійність усіх кріплень і з’єднань.

Безпечний колір. Дуже яскраве забарвлення може чинити негативний вплив на зір і нервово-психічний стан дитини.

Безпечний звук. Уникайте іграшок з гучним, пронизливим і різким звуком, які можуть пошкодити слух дитини. Вибирайте іграшки, що видають спокійні і мелодійні звуки.

Безпечна конструкція. Відсутність гострих країв і задирок, вузьких щілин та отворів, куди можна засунути пальці. Для найменших небезпеку можуть становити іграшки з довгими шнурочками (більше 15 см).

Безпечний розмір. І іграшка, і її складові частини повинні бути достатньо великими, щоб маленька дитина не проковтнула їх. Середній розмір іграшки має бути приблизно від 10 до 40 см, щоб малюкові зручно було вільно гратися нею. На іграшці зазвичай вказується, з якого віку вона рекомендується для дитини. Якщо на ній є знак «від 3-х років», значить вона може містити дрібні деталі. Отже, не експериментуйте!

Безпечна вага. Чи зможе дитина підняти іграшку? Чи не дуже вона важка для неї? Чи не нашкодить собі, якщо її упустить?

Гарантія якості. Купуючи іграшки, вимагайте у продавця документи, які підтверджують її якість. Це можуть бути: декларація про відповідність, санітарно-гігієнічний висновок. Відсутність цих документів повинна насторожити. Іграшки слід купувати в спеціалізованих магазинах — це й буде гарантією того, що всі необхідні вимоги дотримані. На вулиці, ринку продавці рідко мають необхідну документацію на свій товар. У цих документах обов’язково повинні бути вказані: найменування продукції, час дії цих документів, номер партії продукції.

Ціна іграшки. Є ще таке загальновідоме правило: високоякісна продукція не може коштувати надто дешево.

Із 2012 р. в Україні запроваджено нову систему оцінки якості іграшок. Для цього розроблено нормативну документацію — технічний регламент безпечності іграшок. Технічний регламент — сучасна процедура підтвердження оцінки відповідності, що прийшла на заміну сертифікації.

Після проходження процедури оцінки відповідності виробником, імпортером на іграшку має бути нанесене відповідне маркування, зокрема національний знак відповідності, який має вигляд незамкненого з правого боку основного кола, всередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.

Національний знак відповідності повинен наноситися на іграшку, прикріплену до неї етикетку (ярлик) або пакування та бути видимим, розбірливим і незмивним. У разі, коли іграшка дрібна або складається із дрібних частин, національний знак відповідності може наноситися на етикетку (ярлик) або супровідну листівку. Якщо іграшка продається в демонстраційному пакуванні та нанесення національного знака відповідності на іграшку є технічно неможливим, він може наноситися на демонстраційне пакування. Якщо національний знак відповідності є невидимим через пакування іграшки, то він наноситься додатково на пакування.

Держспоживінспекцієя області проводить вагому роботу з унеможливлення продажу іграшок низької якості, які завозять в Україну, зокрема й з Китаю. Значна кількість їх надходить на територію нашої країни незаконно.

Інспекція з питань захисту прав споживачів у області проводить перевірки щодо дотримання суб’єктами підприємницької діяльності вимог законодавства про захист прав споживачів та для забезпечення продажу високоякісних дитячих товарів, зокрема й іграшок.

Ми живемо в невеликому затишному місті, де, здається, усі всіх знають. Це мало б завадити обману й фальсифікації. Проте, на превеликий жаль, є серед підприємців області і міста такі, для яких бажання збагатитися значно важливіше за безпеку дітей. Тож під час перевірок характеристик безпеки іграшок інспекція все ж виявляє факти порушень вимог законодавства щодо безпечності іграшок, на суб’єкти господарювання накладаються штрафи. Виникає запитання: невже прагнення матеріальних цінностей перевищує людську мораль, гідність і совість?

Якщо при купівлі дитячих товарів у магазинах області у вас виникають сумніви щодо безпечності продукції, ви маєте право звернутися за допомогою в Інспекцію з питань захисту прав споживачів у області за адресою: бульвар Т. Шевченка, 11, м. Тернопіль, або за тел.: 58-32-16, 52-83-71. Будемо завжди раді вам допомогти.

Р. МАЙКА,
завідувач сектору  ринкового нагляду
Інспекції з питань захисту прав споживачів у області.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини