Вільне життя

Дітям потрібна християнська етика

Ми в Тернопільській спеціалізованій школі №17 ім. В. Вихруща з поглибленим вивченням іноземних мов. Кабінет духовного відродження та розвитку зібрав у своїх стінах учителів основ християнської етики на семінар.

Багато важливих тем порушувалося на ньому. А надто — важливість спільних зусиль держави, церкви, школи та родини в духовному вихованні дітей.

Як не прикро, в українських школах виділено лише вкрай скупі години на цей предмет. Та й купівля спеціалізованої літератури лягла на плечі його вчителів. Педагог вищої категорії, вчитель-методист, заслужений працівник освіти Марія Войтович розповідає, що 2015 рік мав стати роком духовного відродження Тернопільщини. Було створено спеціальну програму, в рамках якої організували переїзну експозицію чудотворних ікон Богородиці Тернопілля й інші заходи. Та це радше спеціальне рішення засідання облради, а ось інших значних інвестицій від держави у предмет християнської етики вчителі не пригадують.

Водночас Марія Йосифівна наголошує, що лише у співпраці сім’ї та церковної громади буде поступ у духовному розвитку дітей. А також важливо знайти правильний підхід до дитини. «Дитяче серце легко поранити як батькам, так і вчителям, тобто і в сім’ї, і в родині, і в школі, — переконана Марія Войтович. — У житті дитини за неуважного чи байдужого ставлення до неї з’являється багато гострих підводних каменів. А це створює умови для потрясінь, з якими маленька дитина, і підліток, і юнак не може впоратися. Найбільш надійним засобом проти цього є співпраця школи і сім’ї. Я знаю, що діти різного віку чутливі до добра і зла, до правди й неправди. Не всі дорослі (як батьки, так і вчителі) мають уявлення про душевні переживання дітей. Для того, щоб дитина не поранила свою душу та душу іншої дитини, треба змалку вчити їх відчувати. Це нелегка справа, але дуже і дуже потрібна».

Колись відомий громадський діяч Олег Герман назвав СШ №17 «предтечею національно-духовного відродження освіти в місті та області». Багато літ при школі функціонує «Школа батьківської педагогіки». Вона стала продовженням семінару. Це традиційний початок роботи з батьками. Її відкрила заступник директора з навчально-виховної роботи Оксана Жеворонко. А перед батьками й учителями ОХЕ з лекцією «Співпраця школи, сім’ї і церковної громади у формуванні духовно-моральних та громадянських цінностей учнів» виступила М. Войтович.

Під час семінару виступив і заступник директора Методичного центру освітніх інновацій Микола Николин із роздумами «Християнська етика як засіб згуртування громади та духовно-морального виховання учнів». Під керівництвом вчителя музики М. Хіль учні перших класів виконали пісню «Ми янголята». Слова цієї пісні написав В. Вихрущ, а музику ─ тернопільський композитор Ю. Кіцила. Ця пісня стала своєрідним духовним гімном учнів початкових класів СШ №17 ім. В. Вихруща. Дорослішаючи, діти краще розуміють глибокий духовний зміст, закладений у віршах та мелодії. Далі про співпрацю з церковною громадою розповіла вчитель основ християнської етики та музичного мистецтва СШ №17 Галина Яценко, яка окреслила співпрацю з парафією греко-католицької церкви Матері Божої Неустанної Помочі, що на бульварі Данила Галицького, та духовним театром «Воскресіння».

Марія Войтович вбачає у сучасному неспокійному світі відчуження людини від своєї суті. Каже, що нині найбільшою тривогою світу є криза людини і духовна криза людства загалом. Те ж торкнулося й української сім’ї.  Однак на це має звернути увагу й наша держава, яка несе відповідальність за організацію не тільки освіти, а й виховання та духовного розвитку особистості.

Марія Йосифівна наводить слова греко-католицького священника Ярослава Шевчука, котрий по-світськи «переклав» біблійні слова про сіль. «Сіль – добра річ. Але коли сіль звітріє, чим її приправити?» – йдеться в Біблії. Пані Марія Войтович отримала від отця таке тлумачення: «Господь під цією сіллю розуміє нас, християн. Знаємо, що колись сіль була дуже дорогою, бо лише нею люди могли консервувати продукти. І так само, щоби і світ не зіпсувався, щоб існував, а навіть щоб і сам себе не знищив, потрібна наявність солі. Тобто християн.

Солі для консервування потрібно небагато. Але вона зберігає продукти придатними до споживання. А ця сіль – це християни, про яких говорить Господь, зберігає світ. Тому не маємо оглядатися, що нас небагато, що всі решта живуть інакше. А маємо розуміти, що наше життя в Бозі зберігає, консервує цей світ від розкладання. Інша якість солі – додавати смаку. До страв треба зовсім небагато солі, щоб змінити їхній смак. Так само й християни своїм існуванням додають смаку цьому життю. І також не обов’язково, аби цієї солі було багато. Треба лише, як каже Євангеліє, аби вона була доброї якості. Тому у християн, як у солі, є два завдання: зберігати цей світ від зіпсуття, консервувати його, як також додавати йому смаку, тобто вказувати правдивий сенс життя».

Вчителька також посилається на слова іншого священника – о. Романа Дутчака: «Наше народження – історичне і географічне – не є випадковим. Бог хотів, щоб ми народилися в певній нації, в певний історичний момент. Саме Бог помістив нас у тих чи інших обставинах. Тому мусимо усвідомлювати це Боже післанництво. А коли Бог посилає, то дає нам силу жити і діяти в цих обставинах». Марія Йосифівна звертається цими словами і до колег-вчителів ОХЕ: мовляв, чи не про нас ці слова? Бо ж їхня праця формує дитячі душі і закладає фундамент духовного становлення особистості.

…На закінчення семінару директор школи Б. Чайка подякував батькам, гостям зі шкіл Тернополя, учням, молодіжному духовному театру “Воскресіння” (керівник Б. Водяний) та вчителям ОХЕ. А наша газета запрошує освітян області й міста до дискусії, обговорення питань напередодні прийняття нової програми середньої школи.

Фото з архіву М. Войтович

Loading...

Про автора

Вікторія Маньовська

One comment on “Дітям потрібна християнська етика”

  1. Анна

    Хочу подякувати редакції “Вільного житття” за зернинку добра та висвітлення актуальної проблеми викладання християнської етики . Адже тільки спільними зусиллями – школа, сімя, церква, держава, ЗМІ зможемо подолати духовну кризу в Україні.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини