Вільне життя

Дітям потрібна християнська етика

189

Ми в Тернопільській спеціалізованій школі №17 ім. В. Вихруща з поглибленим вивченням іноземних мов. Кабінет духовного відродження та розвитку зібрав у своїх стінах учителів основ християнської етики на семінар.

Багато важливих тем порушувалося на ньому. А надто — важливість спільних зусиль держави, церкви, школи та родини в духовному вихованні дітей.

Як не прикро, в українських школах виділено лише вкрай скупі години на цей предмет. Та й купівля спеціалізованої літератури лягла на плечі його вчителів. Педагог вищої категорії, вчитель-методист, заслужений працівник освіти Марія Войтович розповідає, що 2015 рік мав стати роком духовного відродження Тернопільщини. Було створено спеціальну програму, в рамках якої організували переїзну експозицію чудотворних ікон Богородиці Тернопілля й інші заходи. Та це радше спеціальне рішення засідання облради, а ось інших значних інвестицій від держави у предмет християнської етики вчителі не пригадують.

Водночас Марія Йосифівна наголошує, що лише у співпраці сім’ї та церковної громади буде поступ у духовному розвитку дітей. А також важливо знайти правильний підхід до дитини. «Дитяче серце легко поранити як батькам, так і вчителям, тобто і в сім’ї, і в родині, і в школі, — переконана Марія Войтович. — У житті дитини за неуважного чи байдужого ставлення до неї з’являється багато гострих підводних каменів. А це створює умови для потрясінь, з якими маленька дитина, і підліток, і юнак не може впоратися. Найбільш надійним засобом проти цього є співпраця школи і сім’ї. Я знаю, що діти різного віку чутливі до добра і зла, до правди й неправди. Не всі дорослі (як батьки, так і вчителі) мають уявлення про душевні переживання дітей. Для того, щоб дитина не поранила свою душу та душу іншої дитини, треба змалку вчити їх відчувати. Це нелегка справа, але дуже і дуже потрібна».

Колись відомий громадський діяч Олег Герман назвав СШ №17 «предтечею національно-духовного відродження освіти в місті та області». Багато літ при школі функціонує «Школа батьківської педагогіки». Вона стала продовженням семінару. Це традиційний початок роботи з батьками. Її відкрила заступник директора з навчально-виховної роботи Оксана Жеворонко. А перед батьками й учителями ОХЕ з лекцією «Співпраця школи, сім’ї і церковної громади у формуванні духовно-моральних та громадянських цінностей учнів» виступила М. Войтович.

Під час семінару виступив і заступник директора Методичного центру освітніх інновацій Микола Николин із роздумами «Християнська етика як засіб згуртування громади та духовно-морального виховання учнів». Під керівництвом вчителя музики М. Хіль учні перших класів виконали пісню «Ми янголята». Слова цієї пісні написав В. Вихрущ, а музику ─ тернопільський композитор Ю. Кіцила. Ця пісня стала своєрідним духовним гімном учнів початкових класів СШ №17 ім. В. Вихруща. Дорослішаючи, діти краще розуміють глибокий духовний зміст, закладений у віршах та мелодії. Далі про співпрацю з церковною громадою розповіла вчитель основ християнської етики та музичного мистецтва СШ №17 Галина Яценко, яка окреслила співпрацю з парафією греко-католицької церкви Матері Божої Неустанної Помочі, що на бульварі Данила Галицького, та духовним театром «Воскресіння».

Марія Войтович вбачає у сучасному неспокійному світі відчуження людини від своєї суті. Каже, що нині найбільшою тривогою світу є криза людини і духовна криза людства загалом. Те ж торкнулося й української сім’ї.  Однак на це має звернути увагу й наша держава, яка несе відповідальність за організацію не тільки освіти, а й виховання та духовного розвитку особистості.

Марія Йосифівна наводить слова греко-католицького священника Ярослава Шевчука, котрий по-світськи «переклав» біблійні слова про сіль. «Сіль – добра річ. Але коли сіль звітріє, чим її приправити?» – йдеться в Біблії. Пані Марія Войтович отримала від отця таке тлумачення: «Господь під цією сіллю розуміє нас, християн. Знаємо, що колись сіль була дуже дорогою, бо лише нею люди могли консервувати продукти. І так само, щоби і світ не зіпсувався, щоб існував, а навіть щоб і сам себе не знищив, потрібна наявність солі. Тобто християн.

Солі для консервування потрібно небагато. Але вона зберігає продукти придатними до споживання. А ця сіль – це християни, про яких говорить Господь, зберігає світ. Тому не маємо оглядатися, що нас небагато, що всі решта живуть інакше. А маємо розуміти, що наше життя в Бозі зберігає, консервує цей світ від розкладання. Інша якість солі – додавати смаку. До страв треба зовсім небагато солі, щоб змінити їхній смак. Так само й християни своїм існуванням додають смаку цьому життю. І також не обов’язково, аби цієї солі було багато. Треба лише, як каже Євангеліє, аби вона була доброї якості. Тому у християн, як у солі, є два завдання: зберігати цей світ від зіпсуття, консервувати його, як також додавати йому смаку, тобто вказувати правдивий сенс життя».

Вчителька також посилається на слова іншого священника – о. Романа Дутчака: «Наше народження – історичне і географічне – не є випадковим. Бог хотів, щоб ми народилися в певній нації, в певний історичний момент. Саме Бог помістив нас у тих чи інших обставинах. Тому мусимо усвідомлювати це Боже післанництво. А коли Бог посилає, то дає нам силу жити і діяти в цих обставинах». Марія Йосифівна звертається цими словами і до колег-вчителів ОХЕ: мовляв, чи не про нас ці слова? Бо ж їхня праця формує дитячі душі і закладає фундамент духовного становлення особистості.

…На закінчення семінару директор школи Б. Чайка подякував батькам, гостям зі шкіл Тернополя, учням, молодіжному духовному театру “Воскресіння” (керівник Б. Водяний) та вчителям ОХЕ. А наша газета запрошує освітян області й міста до дискусії, обговорення питань напередодні прийняття нової програми середньої школи.

Фото з архіву М. Войтович

Loading...

Про автора

One comment on “Дітям потрібна християнська етика”

  1. Анна

    Хочу подякувати редакції “Вільного житття” за зернинку добра та висвітлення актуальної проблеми викладання християнської етики . Адже тільки спільними зусиллями – школа, сімя, церква, держава, ЗМІ зможемо подолати духовну кризу в Україні.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини