Вільне життя

Працюючий пенсіонер

Я пенсіонер за віком, але продовжую працювати сторожем на підставі трудового договору. Отримую 1700 грн пенсії і мінімальну заробітну плату.
Чи підлягає оподаткуванню моя пенсія і яка ставка такого податку?
ВАСИЛЬ К.
м. Теребовля.


Відповідь на ваше запитання можна знайти у статті 47 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Там йдеться, що в період роботи пенсіонера на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», йому не виплачується пенсія, призначена відповідно до цього закону. В період роботи пенсіонера на інших посадах чи роботах, якщо його пенсія перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних, йому виплачується пенсія в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних.

Ці обмеження застосовуються тимчасово, у період з першого квітня по 31 грудня 2015 року, і не стосуються інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, а також осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (сім’ї військовослужбовців, учасників бойових дій і прирівняних до них осіб, які загинули, пропали безвісти або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини, участі в антитерористичній операції…).

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього закону поновлюється. З першого січня 2016 року пенсії повинні виплачуватися без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат з накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення.

Прожитковий мінімум для непрацездатних до першого вересня 2015 р. становив 949 грн, тепер – 1074 грн. Якщо вам призначили пенсію в розмірі 1700 грн, то за умови вашого працевлаштування повинні виплачувати 1611 грн (1074 х 150%).

Відповідно до Податкового кодексу пенсія, яка перевищує три мінімальні зарплати, підлягає оподаткуванню в розмірі такого перевищення (податок на доходи фізичних осіб – 15%, військовий збір – 1,5%). Мінімальна заробітна плата до першого вересня 2015 р. становила 1218 грн, а після цієї дати – 1378 грн. Ваша пенсія не підлягає такому оподаткуванню, бо її розмір не перевищує трьох мінімальних заробітних плат.

Кожен громадянин має право отримувати вичерпну інформацію про своє пенсійне забезпечення в територіальному органі Пенсійного фонду України, а саме: знайомитися з матеріалами своєї пенсійної справи; вимагати надання завірених в установленому порядку копій документів, що містяться в пенсійній справі, і копій розпоряджень про призначення (перерахунок) пенсії. Крім того, пенсіонери мають право оскаржувати рішення органів Пенсійного фонду нижчого рівня до органів Пенсійного фонду вищого рівня або до суду.

О. ЗВАРИЧ,
юрист газети.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини