Вільне життя

У вінок шани Андрею Шептицькому

Друге пленарне засідання обласного методичного об’єднання викладачів культурології ВНЗ І-ІІ рівня акредитації провели в бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля». Присвятили його 150-річчю від дня народження князя нашої церкви, митрополита Андрея Шептицького.

Відкрила засідання директор бібліотеки-музею Галина Компанієць. За християнським звичаєм захід розпочався молитвою до митрополита. Її склали студенти технічного коледжу Анастасія Підгірна та Володимир Крупа.

Екскурсію за матеріалами, представленими на артбуку «Андрей Шептицький — митрополит Галицький» (спеціально виготовленому до цього ювілею), провела бібліотекар музею Оксана Лехіцька. Вона розповіла про віхи життя, духовну діяльність, заслуги перед церквою, Україною та її культурою нашого пастора.

Автор цих рядків виступив на тему «Художники України і Андрей Шептицький». Кілька десятків майстрів українського мистецтва здобули європейську освіту завдяки фундації митрополита. Це Петро Андрусів, Михайло Бойчук, Юліан Буцманюк, Михайло Гаврилко, Дем’ян Горняткевич, Святослав Гординський, Василь Дядинюк, Софія Зарицька, Павло Ковжун, Іван Косинин, Степан Луцик, Михайло Мороз, Олекса Новаківський, Михайло Паращук, Іван Северин, Модест Сосенко, Микола Федюк, Василь Хмелюк, Ірина Шухевич, Петро Яблонський…

На жаль, ці імена, як і їхня творчість, сьогодні маловідомі, бо всі вони, за винятком тих, котрі емігрували, були знищені сталінською машиною, а їхній творчий доробок втрачено. Через таке більшовицьке «визволення» наша культура безповоротно втратила величезний пласт національного скарбу.

Додам, що наш земляк Яків Струхманчук (із с. Росохуватця, що на Козівщині), закінчивши Краківську академію образотворчих мистецтв, завдяки фінансовій підмозі Андрея Шептицького продовжив навчання у Паризькій академії мистецтв. Діставши такий дарунок і благословення від отця церкви, Яків Струхманчук, як істинний християнин усвідомив, що зобов’язаний у десятикратному розмірі повернути борг поневоленій Україні. Тому, навчаючись у Паризькій академії в художника Ронарде Дезіре, під час літніх вакацій відвідав Італію, а у Ватикані намалював для митрополита серію полотен релігійного змісту. Наприкінці перебування в Парижі своєму благодійнику написав вітальну картку:

«Ваша Екселенціє!

З надходячим днем св. Ангела Вашої Екселенції осмілююся заслати Вам сердечні желання, долучаючи всі почуття глибокого поваження і щирої вдячності за дізнані добродійства.

Щиро зобов’язаний Яків Струхманчук.

Париж. 10.ХІІ.1912 р.»

Після трьох років студій у Парижі на батьківщину Яків Михайлович повернувся не лише як першокласний майстер малярства, але і як ерудит високого європейського рівня, який вільно володів латинською, італійською, французькою, німецькою, польською, російською мовами. Та сталінська куля обірвала його життя на честь святкувань 20-річчя великої соціалістичної революції.

Цікавим був виступ кандидата філологічних наук, громадської діячки Марії Крупи. Вона представила присутнім унікальну книжку про паломництво галичан до святої землі на чолі з Андреєм Шептицьким, видану 1906 року «Як Русь ходила слідами Данила». Це видання вона береже як дорогу родинну реліквію, бо її прабабця Марія Варениця із села Турівки Підволочиського району була учасницею цього першого паломницького походу, організованого Андреєм Шептицьким. Він тривав від 5 до 28 вересня 1906 року. У «Передньому слові» згаданого видання читаємо: «Отся книжка написана з поручення комітету першого руского паломництва в Святу Землю єсть офіціальною «Паломничою книгою», котру всі паломники дістають даром».

Фрагмент із мистецького дійства «Три молитви митрополита» представив на цьому заході кандидат історичних наук, професор кафедри українознавства і філософії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя Олег Герман, який щойно повернувся з Івано-Франківська, де також був задіяний до ювілейних роковин Андрея Шептицького.

Богдан САВАК,

директор Денисівського краєзнавчого музею.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини