Вільне життя

Як стягнути аліменти на утримання спільних дітей?

Проведення антитерористичної операції на сході нашої країни створює багато проблем для людей, які там проживають. Особливо складною є ситуація для тих громадян України, на користь яких органами державної виконавчої служби здійснюється примусове стягнення аліментів на утримання дітей, якщо батьки проживають на території, де проводиться антитерористична операція. Українським законодавством передбачено стягнення аліментів на неповнолітніх дітей на підставі судового рішення.


Що ж робити жінці, колишній чоловік якої проживає в Україні, але на тимчасово непідконтрольній українській владі території, для того, щоб стягнути аліменти на утримання спільних дітей?

Примусове виконання судових рішень про стягнення аліментів покладається на орган державної виконавчої служби, повноваження якого поширюються на територію, де перебуває/проживає або працює боржник за рішенням суду про стягнення аліментів.

З метою врегулювання ситуації, коли відповідний орган виконавчої служби, який мав би забезпечувати виконання судових рішень, фактично тимчасово припинив свою роботу у зв’язку з проведенням антитерористичної операції Міністерством юстиції України, до складу якого входять органи державної виконавчої служби, 25 листопада 2014 року, видало два накази: № 246/7 «Про переміщення органів та установ юстиції Донецької області» та М1 247/7 «Про переміщення органів та установ юстиції Луганської області».

Згідно із цими наказами, органи юстиції, в тому числі й відділи Державної виконавчої служби, переміщені на підконтрольні Україні території в межах цих двох областей. Свої функціональні обов’язки ці органи здійснюють за новим місцезнаходженням, тому з питань виконання рішень судів, у тому числі й про стягнення аліментів, громадянам потрібно звертатися до тієї ж виконавчої служби, яка раніше це робила до початку військових дій, але вже за її новою адресою. З повним переліком таких нових адрес місця знаходження відділів ДВС можна ознайомитися на сайті Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України. Також цю інформацію можна отримати в органах юстиції за місцем перебування/проживання.

Крім того, основною проблемою виконання цих рішень є те, що матеріали виконавчого провадження по такій справі, швидше за все, залишилися в населеному пунктів, де проводиться антитерористична операція, і перевезти їх на контрольовану українською владою територію наразі неможливо. Проте в будь-якому разі для стягнення аліментів така особа має спілкуватися з працівниками того органу виконавчої служби, який здійснював примусове виконання рішення суду, але вже за його новою адресою.

Звертаємо вашу увагу на те, що існує Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень (надалі — ЄДРВП) — це комп’ютерна база даних, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення та надання відомостей про виконавчі дії. Якщо ж з якихось причин такої інформації до реєстру не було внесено, то є можливість відновити втрачене провадження. Воно може бути відновлене за заявою стягувача, або за ініціативою державного виконавця.

Якщо з боржника через проживання його в зоні антитерористичної операції неможливо стягувати аліменти, то в колишньої дружини може виникнути право на отримання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, чи не мають можливості утримувати дитину.

Якщо у стягувача, або державного виконавця відсутня інформація про фактичне місце проживання/перебування боржника за рішенням суду про стягнення аліментів, державний виконавець може спробувати вчинити дії щодо розшуку такого боржника. Адже, якщо він стане на облік з метою отримання соцвиплат чи працевлаштування, то його можна знайти через направлення відповідних запитів. Якщо ж не вдасться це зробити, то така ситуація є однією з підстав для призначення тимчасової державної соціальної допомоги на дітей.

Більш детальну інформацію про призначення такої допомоги й перелік необхідних документів громадяни можуть дізнатися безпосередньо в управліннях соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій, де ставали на облік за новим місцем перебування, або на сайті організації.

Ю. КОВАЛЬ,
заступник начальника управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини