Вільне життя

Історія Заліщанського музею

Музейна справа на Заліщанщині має глибокі коріння, зародилася ще в період перебування нашого краю в складі Австро–Угорської імперії. У період панування Польщі на західноукраїнських землях у Заліщиках діяло три музеї, які розташовувалися у приміщенні повітової ради, міській ратуші та екскурсійному будинку туристично–краєзнавчого товариства (територія перед сучасним ринком). У 1929 році відкрили  повітовий музей у Заліщиках, директором якого став Йосиф Шварц. На жаль, II Світова війна внесла корективи у розвиток музейної справи Наддністрянщини. З початком 1941 року експонати заліщицьких музеїв були передані на зберігання в Тернопільський обласний краєзнавчий музей і фактично там залишилися.

У післявоєнні часи завдяки зусиллям історика, краєзнавця Онисія Тура відроджується музей у Заліщиках. Спершу він створив при будинку піонерів історико-краєзнавчий гурток у 1954–1955 рр., а згодом краєзнавчий гурток у середній школі (тепер — ЗРБДЮТ та ЗОШ №1 ім. О. Маковея). За сприяння директора школи Володимира Палагнюка 21 січня 1964 року було відкрито шкільний музей, що став ядром для районного краєзнавчого музею. До 1974 року експонатів назбиралося дуже багато, виникла потреба у створенні районного краєзнавчого музею. Він розмістився у недіючій церкві святої Покрови. Працівники обласного художнього фонду оформили будинок. Відкрили музей 17 вересня 1974 року. Тоді там зберігалося понад три тисячі унікальних експонатів.

Директором громадського музею став Онисій Тур. А вже 2 липня 1975 року районний краєзнавчий музей отримав звання народного. У квітні 1978 року він став відділом обласного краєзнавчого музею.

Першим його завідувачем став і був упродовж майже 20 років Володимир Палагнюк — охоронець пам’яток історії та культури краю. 25 серпня 1989 року музей перенесено з церкви в районний будинок народної творчості.

30 квітня 1997 року директором установи став краєзнавець, археолог Василь Олійник, який протягом 17 років успішно очолював наш заклад, спричиняючись до його розвитку. Саме завдяки його активній діяльності як історика, краєзнавця та археолога збірка поповнювалася численними знахідками.

У 1994 році здійснено реекспозицію. Оновлено матеріали про участь наших краян в УСС, УГА, УПА, товариствах «Січ», «Луг», «Просвіта». Створено нові виставки — «Дорогою незалежності», про демократичні перетворення 1989–1991  років, побудову та функціонування храмів Заліщанщини. Музейники зібрали багато матеріалів про Помаранчеву революцію, участь наших земляків у війні 1979–1989 рр. в Афганістані. Не залишать байдужими відвідувачів матеріали, присвячені подіям на Майдані 2013–2014 рр. під час революції Гідності у Києві. Зацікавлять відвідувачів і матеріали експозиції «Заліщики в старих листівках», що розповідають про минуле нашого міста в часи, коли тут був відомий курорт, діяли численні пансіонати, розвивався туризм.

Віталій КАСПРУК,

директор Заліщицького районного краєзнавчого музею.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини