Вільне життя

І Мирослава Гонгадзе, і Мар’яна Савка

Побачив світ спеціальний номер щотижневого журналу «Фокус» (м. Київ) – «100 найвпливовіших жінок України» за 2015 рік. Приємно, що серед цих особистостей є і дві уродженки Тернопільщини: Мирослава Гонгадзе (№53) і Мар’яна Савка (№98).

До престижного списку, який готують дванадцять експертів, Мирослава потрапила вперше, а Мар’яна – другий рік поспіль, піднявшись порівняно з 2014-м на одну позицію. Цікаво, що обидві жінки – майже ровесниці.

Мирослава Гонгадзе народилася 19 червня 1972 року в Бережанах. Закінчила факультет правознавства Львівського державного (нині національного) університету ім. І. Франка. Працювала в родинному місті юристконсультом райспоживспілки, конcультантом районної ради. Згодом – журналіст у Львові, опісля – в Києві. Після того як за наказом злочинної влади вбили її чоловіка – Г. Гонгадзе, емігрувала до США, де 2004 року почала працювати ведучою телепрограм «Голосу Америки». Авторка книжки «Розірваний нерв. Хронологія громадянського протесту» (2005) та інших публікацій.

Нинішній рік став для М. Гонгадзе успішним у професійному зростанні. В жовтні вона очолила українську службу «Голосу Америки». А з вересня на телеканалі «UA: Перший» (раніше Перший національний) виходить її авторська програма «Prime time» – щотижневі інтерв’ю з українськими і західними політиками, чиновниками та експертами. Як наголосив часопис «Фокус», першим гостем телеведучої став Президент України Петро Порошенко.

У Мирослави Гонгадзе – двоє дочок: Нана і Соломія (Саломе). В квітні 2015-го 17-річна Соломія очолила «молодіжний уряд» американського штату Вірджинії.

10 жовтня нинішнього року Мирослава Гонгадзе приїжджала до Бережан на похорони батька – 68-річного Володимира Петришина…

Мар’яна Савка народилася 21 лютого 1973 року в м. Копичинцях на Гусятинщині в сім’ї відомого театрального режисера, нині заслуженого діяча мистецтв України Ореста Савки та педагога-музикознавця Ірини Савки. Закінчила філологічний факультет Львівського державного університету ім. І. Франка. Кар’єру актриси, блискуче розпочату в Копичинецькому народному театрі ім. Б. Лепкого, продовжувала в театрі ім. Леся Курбаса (м. Львів). Паралельно працювала в науково-дослідному центрі періодики Національної бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України. Згодом стала співорганізатором «Видавництва Старого Лева» та його головним редактором.

У колах шанувальників художньої літератури відома як авторка поетичних збірок «Оголені русла» (1995), «Малюнки на камені» (1998), «Кохання і війна» (у співавторстві з Маріанною Кіяновською) та «Гірка мандрагора» (обидві – 2002), «Квіти цмину» (2006), «Бостон-джаз» (2008), «Тінь риби» (2010); віршів для дітей «Чи є в бабуїна бабуся?» (2003), «Лапи і хвости» (2005), «Казка про Старого Лева» (2011); історико-бібліографічного дослідження «Українська еміграційна преса у Чехословацькій Республіці (20-30-ті рр. ХХ ст.)». Член Національної спілки письменників України з 1997 року. Лауреат премій ім. В. Стуса та видавництва «Смолоскип». У 2014-му належала до 50 найвливовіших жінок Львівщини.

Як зазначила в інтерв’ю журналові «Фокус» М. Савка, подією року для неї стало народження в лютому 2015-го другого сина (чоловік Мар’яни Микола Шейно – директор «Видавництва Старого Лева»). А головне досягнення в творчій діяльності – вихід адресованої юним читачам збірки віршів «Босоніжки для стоніжки». Рік, що минає, був успішним і для видавництва, яке славиться особливою вимогливістю при доборі авторів. «Старолевівці» отримали кілька нагород на Львівському форумі видавців. Книжка цього видавництва «Війна, що змінила Рондо» (про те, як розмовляти з дітьми про війну) – серед переможців одного з найпрестижніших конкурсів книжкових видань для дітей Bologna Ragazzi Award 2015, отримавши спеціальну нагороду журі в категорії New Horizons. Особливо знаковою подією М. Савка вважає випуск у 2015 році енциклопедії для дітей про митрополита УГКЦ «Шептицький від «А» до «Я».

Вітаючи наших землячок із визнанням їхніх заслуг, додамо, що до першої трійки «100 найвпливовіших…» ввійшли міністр фінансів Наталія Яресько, очільниця НБУ Валерія Гонтарєва та лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко. Марина Порошенко – дев’ята в списку, Надія Савченко – 10-та, Ліна Костенко – 57-ма, Руслана Лижичко – 65-та, Ольга Фреймут – 69-та, Оксана Забужко – 77-ма, Злата Огневич – 84-та, Софія Ротару – 90-та, Ірина Фаріон – 91-ша.

За підсумками 2014-го 53-ю серед «Жіночої сотні» була олімпійська чемпіонка з біатлону Олена Підгрушна, кар’єра якої пов’язана з Тернополем.

Богдан МЕЛЬНИЧУК

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини