Вільне життя

Не годуйте пройдисвітів

1427459371_moshennik

Не дуже охайно вдягнена, в яскраво-оранжевому жилеті з бейджем «Волонтер» жінка років п’ятдесяти заходить у маршрутку. Каже: збирає кошти на лікування Сергійка, в якого виявили рак.

Запитую, яку організацію вона представляє. «Волонтерка» мене ігнорує. Я не заспокоююся, питаю: «У вас є із собою документи, які б підтверджували, що ви справді волонтер?» «Є, — відповідає із нотками роздратування і, пройшовши далі, додає: — Я шо, похожа на дуру?» Прошу в неї контактний номер — батьків Сергійка або представників благодійної організації. Отримую більш ніж вичерпну відповідь: «А чого я маю вам телефони якісь роздавати? Не вірите, то не кидайте грошей». З цими словами «волонтерка» вийшла на зупинці.

Як виявилось, цю жіночку нерідко бачили і мої друзі біля магазину «Молоко», або на проїзній частині Руської. Контактних телефонів на її скриньці не було, про банківський рахунок навіть не йшлося. Тож можна тільки здогадуватися, працює вона на когось чи вирішила підробити самостійно.

Останнім часом таких «волонтерів» побільшало. Воно й не дивно, адже відкрити свій «доброчинний» бізнес не складно. Та й люди не так часто перевіряють, чи справді волонтер збирає гроші на доброчинність, — просто кидають кілька гривень у скриньку і йдуть, задоволені добрим вчинком.

Зазвичай, схема, за якою працюють шахраї, дуже проста. Екіпірування досить стандартне: яскравий жилет, бейдж із написом «Волонтер», контейнер для грошей. Дуже часто ті, для кого просять грошей, навіть не здогадуються, що їх використовують — потрібні фотографії розміщені в Інтернеті, там же — страшний діагноз, яким підписують світлини. Іноді псевдоволонтери копіюють дані про дітей, котрі справді потребують допомоги і є в мережі на благодійних сайтах. Тоді вони не просто наживаються на біді, а й крадуть гроші в тих, кому вони надзвичайно потрібні.

Тож наступного разу не полінуйтесь ознайомитися із документами про належність волонтера до організації, або довіреність, що підтверджує право на збір коштів і посвідчення особи. Не зашкодить поцікавитися і звітом із зібраних коштів. Крім того, волонтер мав би розповісти, де можна знайти додаткову інформацію, для чого чи для кого збирає гроші. Зверніть увагу, що в документах чи на скриньці для грошей мають бути номери банківського рахунку та контактного телефону. Якщо волонтер справжній, відповісти на запитання, показати потрібні документи йому не буде важко. Якщо ж людина уникає спілкування, а пред’явити документи відмовляється, цілком ймовірно, що перед вами псевдоволонтер.

Тоді залишити його без ваших грошей — найменше, що можете зробити. Найкраще ж — сфотографувати його разом зі скринькою, запам’ятавши, де він просив пожертв. Відтак зверніться до правоохоронців.

Віта ШКІРА,

студентка факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Вільне Життя

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини