Вільне життя

Пільги реабілітованим

7234

Які пільги мають реабілітовані жертви політичних репресій?


Я. КОРУНЯК.
м. Чортків.

Перелік пільг, які повинні надаватися громадянам, реабілітованим відповідно до статті 1 Закону «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» від 17 квітня 1991 року міститься у статті 6 вказаного закону. Ці пільги такі.

Час тримання під вартою, відбування покарання в місцях позбавлення волі, заслання або перебування на примусовому  лікуванні зараховується у потрійному розмірі в стаж роботи для призначення трудових пенсій.

Реабілітованим громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, надається право на першочергове одержання житла. В разі смерті реабілітованої особи це право зберігається за одним із подружжя, якщо вони не створили нову сім’ю, а також за батьками і дітьми, які проживали спільно до арешту і у зв’язку із застосуванням репресій втратили право на займане жиле приміщення та потребують поліпшення житлових умов.

Реабілітовані особи, які проживають у сільській місцевості, мають право на одержання безпроцентної позики та першочергове забезпечення будівельними матеріалами для будівництва житла.

Якщо реабілітована особа стала інвалідом внаслідок репресій або є пенсіонером, їй надається також право на:

– одержання пільгових путівок для санаторно-курортного лікування і відпочинку;

– за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем і відсутності протипоказань до керування ним – забезпечення автомобілем безоплатно, за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем і протипоказань до керування ним – забезпечення автомобілем з правом передачі керування автомобілем члену сім?ї на пільгових умовах, що визначаються Кабінетом міністрів України;

– безплатний проїзд всіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі) та на автомобільному транспорті загального користування (за винятком таксі) в сільській місцевості у межах адміністративного району;

– зниження оплати жилої площі та комунальних послуг на 50 процентів в межах норм, передбачених чинним законодавством;

– позачергове надання медичної допомоги і 50-процентне зниження вартості ліків за рецептом;

– переважне право на вступ до садівницьких товариств, першочергове право на вступ до житлово-будівельних кооперативів;

– першочергове встановлення телефону;

– безплатну консультацію адвокатів з питань, пов’язаних із реабілітацією.

Реабілітовані громадяни підлягають поновленню в усіх громадянських правах, зокрема в праві проживання в населених пунктах і місцевостях, в яких вони постійно проживали до репресій. Це право поширюється на членів сімей реабілітованих (стаття 4 закону).

Вилучені будівлі та інше майно за можливості (якщо будинок незайнятий, а майно збереглося) повертаються реабілітованому або його спадкоємцям натурою. За відсутності такої можливості заявнику відшкодовується вартість будівель та майна. Заяви про компенсацію та повернення майна подаються не пізніше трьох років з моменту набрання чинності цим законом або з дня одержання особою довідки про реабілітацію згідно із цим законом (стаття 5 закону).

На державному рівні ніхто не скасовував пільг для реабілітованих жертв політичних репресій.
Рішення підприємств, установ і організацій, які відмовляються надавати вказані пільги, можна оскаржити до районної державної адміністрації, виконавчого комітету міської ради, прокурора або до суду.

О. ЗВАРИЧ,
юрист газети.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Вільне Життя

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини