Вільне життя

Двокрилля таланту Галини Денеги

Тернополянка Галина Денега донедавна була відома в середовищі інтелектуалів як художниця. Її живописні твори неодмінно привертали увагу на збірних вернісажах не лише в рідному місті, а й у Львові та Києві, були відзначені всеукраїнськими і міжнародними нагородами. Мала вона й кілька персональних виставок, котрі викликали значний резонанс. Роботи Г. Денеги вважали за честь мати у своїх зібраннях музейні працівники та приватні колекціонери. Не випадково пані Галина стала «художником номера» третього за 2009 рік числа журналу «Літературний Тернопіль». Усього в її доробку – понад 200 картин.


А з часом розвинулося та зміцніло й друге крило таланту Г. Денеги – літературне. Перші її новели та оповідання опублікував той таки часопис «Літературний Тернопіль». Згодом вони разом з іншими творами малих жанрів побачили світ у збірці, яку Г. Денега найменувала «У стилі ретро» (2012 р.) Наступного року авторка благословила до читачів книжку «Політ метелика». Потім були видання «Терпке вино» та «Осіння елегія». І ось – новий збірник під назвою «Серпневі роси» (312 с.), як і попередні, він надрукований у видавництві «Терно-граф». Його також проілюстрував прекрасними графічними роботами чоловік Галини – заслужений художник України Петро Шпорчук. А обкладинки й титульні сторінки прикрашають репродукції робіт Г. Денеги, на котрих відтворені її улюблені «натурнині» – квіти нашого краю.

Позаяк мені випала честь бути літературним редактором згаданого п’ятикнижжя, можу з упевненістю сказати: від збірника до збірника їх авторка засвідчує зростання як літераторки. Чіткішими стали ознаки її стилю: вміння помітити характерну деталь як в образі людини, так і в природі (спрацьовує погляд талановитої художниці, а такі митці, як відомо, бачать світ по-своєму), провести паралель для кращого осмислення факту чи явища, розкрити характер дійової особи, передати особливості мови персонажа. А ще манері письма авторки притаманні м’який ліризм, тонка іронія, доречне використання елементів фольклору. Галина Денега емоційно сприймає довкілля і його мешканців (маю на увазі не тільки людей, а й тварин та рослини) і вміє передати своє приємне подивування чи осуд, хвилювання-збентеження читачам. Характерно, що вона не нав’язує їм своїх висновків, вони органічно випливають із неквапної оповіді. Читачі неодноразово підтверджували це на репрезентаціях попередніх видань авторки.

Оповідання і новели нової книжки Галини Денеги, крім уже традиційних для неї описів непростих людських стосунків, серед яких домінують кохання і зрада, інтригують ще й елементами містики, оптимістично-світлої романтики. Серед героїв текстів – переважно наші сучасники, можна впізнати кількох тернопільських художників, літераторів й акторів – людей із близького для авторки середовища. Різні долі, складні перипетії нерідко наче оповиті елегійним настроєм.

Серпневі роси, зафіксовані в назві книжки, – то не тільки прикмети пізнього літа, а й передчуття осені. А звідси – і сумовитість очікування майбутнього, яку підсилюють аж ніяк не веселі події в суспільстві…

Богдан МЕЛЬНИЧУК

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

One comment on “Двокрилля таланту Галини Денеги”

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини