Вільне життя

Крига вимагає обережності

Багато розваг обіцяє зимова пора, але велику небезпеку таїть у собі крига, яка не є міцною. Не було ще жодної зими, щоб через необережність люди не провалювалися під кригу. Лише за осінні місяці цього року в області сталося 9 нещасних випадків на воді: у вересні втопилися дві особи, в жовтні — одна, в листопаді — три, у грудні — шестеро осіб. Загалом у 2015 році на Тернопіллі потонуло 42 особи, з них двоє дітей.


Так, у річці Дністер в с. Вістря Монастириського району в ніч проти 9 грудня потонули двоє рибалок. Тіло одного з них силами працівників ДСНС у Монастириському районі знайшли того ж дня (завдяки тому, що в нього на руці світився ліхтарик), а другого рибалку наступного дня знайшли водолази Чортківської рятувально-водолазної станції.

Є про що замислитися любителям нічної, і не тільки, риболовлі. Якщо за осінньо-зимовий період 2014—2015 років на річках і водоймах області загинули 12 осіб, то лише за осінь 2015-го — вже 12, і більшість із них перебувала в нетверезому стані. Дуже сумна статистика.

Тож вважаємо за необхідне вкотре звернути увагу дітей і дорослих на те, що для власної безпеки потрібно знати в зимовий період.

1. Враховувати температуру повітря, її різкі перепади. Так, за температури нижче нуля крига наростає повільно. Тому, не переконавшись в її міцності, небезпечно ковзатись по кризі або ловити на ній рибу, не подбавши про безпеку.

2. Пам’ятати: коли кілька днів поспіль температура повітря тримається вище нуля, то міцність криги зменшується на 25%, а на річках утворюються вимоїни, особливо швидко вони з?являються на стрімкій течії.

3. Остерігатись місць, вкритих снігом: тут крига наростає ще повільніше і можна легко провалитись. Іноді на всьому відкритому водоймищі крига має товщину 10—15 см, а під снігом — усього 3—5 см.

4. Небезпечні й ті місця на річці чи ставку, куди заводи зливають відпрацьовані води або виходять джерельні, на дамбах біля шлюзів, — такі води підмивають кригу в усіх напрямках.

5. Безпечною для одинокого пішохода крига буде лише тоді, коли її товщина досягне 5—7 см, для двох — не менш ніж 15 см, для масових ігор — не менш ніж 25 см.

Якщо з людиною сталась біда і вона провалилась під кригу, необхідно негайно надати їй допомогу, дотримуючись певних правил:

  • До місця пролому не підходьте, а наближайтесь лежачи, повзком, інакше ви ризикуєте самі провалитись під лід.
  • Якщо у вас під руками буде дошка, жердина, драбина, багор тощо, штовхайте один із цих предметів поперед себе і подавайте потерпілому за 3—5 метрів від пролому. Потім тягніть потерпілого на берег чи міцну кригу.
  • Коли поруч немає жодних пристосувань, а є кілька осіб, то вони, лігши на лід і тримаючи одне одного за ноги, просуваються до потерпілого і допомагають йому вибратися з пролому, відповзаючи із небезпечної зони.
  • Також, виходячи із ситуації, можна кидати паски, шарфи, попередньо зв’язавши їх, або мотузки з відстані 3—4 метрів, а потім тягнути потерпілого на берег чи на міцну кригу.

Головне — оперативність і обережність.

Провалившись на льоду, негайно кличте на допомогу. Поки вона надійде, намагайтеся зберігати спокій, не борсайтесь у воді, постарайтесь обпертися грудьми об кригу і просуватися вперед, поки досягнете берега чи безпечного місця.

Пам’ятайте, що через необережність тільки в нашій області останніми роками гине на воді з різних причин у середньому 50—55 осіб, зокрема в зимовий період — до 10—15 осіб.

Дотримуйтеся правил поведінки на льоду, вибирайте місця з міцною кригою для переходу, для катання, риболовлі чи інших розваг, і ви уникнете нещасного випадку. Не нехтуйте правилами поведінки, будьте обережні, продумуйте й обмірковуйте свої дії, щоб не сталося непоправного.

Особливе застереження батькам: не відпускайте дітей і не залишайте їх без нагляду на кризі замерзлих озер, річок та ставків. На жаль, рік у рік повторюються трагічні випадки з дітьми.

В. КОЗАК,
начальник рятувально-водолазної служби Тернопільської області.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини