Вільне життя

Пам’ять про Першомученика

Сьогодні вшановуємо апостола і мученика Стефана Першомученика. Його ім’я в перекладі з грецької означає «корона». Він був дияконом Єрусалимської християнської громади. Його смерть стала початком відкритих гонінь на християнські спільноти з боку юдеїв. Окрім того, він першим віддав своє життя за Бога після Христового вознесіння. Тому Стефана і називають Першомучеником.

Після суперечки з членами синагоги, його схопили за богохульство проти Бога і Мойсея і діяльності супроти Храму і Закону. За це віруючого християнина, що проповідував і творив дива, судили. У своїй промові на суді Стефан звинуватив противників у переслідуваннях пророків, які говорили про гріхи нації, зраді та вбивстві Ісуса Христа.

Тоді всі, що засідали в синедріоні накинулися на тридцятирічного Стефана, вивели його за місто і каменували. Перед смертю він на небі, і як каже Євангеліє, побачив славу Божу й Ісуса, який стояв по правиці Бога, а також пробачив своїх убивць. До слова, під час страти був присутній Савло (в майбутньому апостол Павло), який вартував одяг вбивць. Святий Августин приписує навернення Савла крові святого Степана: «Якщо б Степан не молився, то Церква не мала б Павла».

Традиційно, Стефан зображається на іконах з мученицьким вінцем на голові. У східно-християнської іконографії він зображений у вигляді молодого, безбородого чоловіка з постригом, одягненим в одяг диякона.

Після каменування вороги залишили його тіло на здобич диким звірам. Про це згадує св. Єронім. Аж на наступну ніч Гамалиїл,відомий вчитель юдейського закону,який захищав апостолів у Синедріоні, а пізніше сам із сином Авивом увірував в Христа і проповідував про Нього, послав надійних людей, щоб вони таємно взяли мощі святого Стефана і перенесли його в село Кафоргамалу, недалеко від Єрусалиму. Там Гамалиїл поховав тіло першомученика.

ib3907

У 415 році тіло святого Стефана віднайшли і перевезли до Єрусалиму, перепоховавши в храмі на Сіоні. Згодом дружина візантійського імператора Феодосія, Євдокія, відвідуючи Єрусалим, побудувала величавий храм на честь святого Стефана. Він був зведений на тому місці, де архидиякон зазнав мученицької смерті.

Життя святого Стефана описано в популярному середньовічному творі «Золота легенда», збірці християнських легенд і цікавих фактів з життя святих авторства домініканця і єпископа Ґенуї Якова Ворагінського. Зокрема, з цього твору можна дізнатися про ще один варіант значення імені святого — на івриті воно означає «зразок», «модель», «шаблон», оскільки його мучеництво є зразком для наслідування для решти християн.

У наших предків цей день вважався одним з основних річних строків для найму наймитів.

Підготувала А. ЗИМНЕНКО

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини