Вільне життя

Подвижник українського краєзнавства

У Тернопільському облаcному краєзнавчому музеї з нагоди 100-річчя від дня народження академіка Національної академії наук України, доктора історичних наук, заслуженого діяча науки і техніки України, голови редколегії 26-томної «Історії міст і сіл Української РСР» та багатотомної науково-документальної серії книжок «Реабілітовані історією», голови Національної спілки краєзнавців України у 1990—2011 роках Петра Тимофійовича Тронька відбулися науково-краєзнавчі читання «Подвижник національного краєзнавства».


Просвітяни — працівники музею, науковці та громадські діячі Тернопілля ознайомилися з роботою редакційної колегії під час написання книжки «Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область», про яку розповів краєзнавець Б. Мудрий. Викладач кафедри географії та методики її навчання Тернопільського національного педуніверситету імені В. Гнатюка І. Дітчук зупинився на історико-географічних дослідженнях поселень Тернопільщини в контексті наукової роботи студентів.

Про розкриття особистості Петра Тронька в українській пресі, зокрема й тернопільській, розповів журналіст, краєзнавець М. Ониськів. А директор Денисівського краєзнавчого музею Б. Савак поділився спогадами про зустрічі з Петром Троньком на всеукраїнських з’їздах краєзнавців, відзначивши його високу інтелігентність, скромність, багатогранну діяльність у справі відродження правдивої історії українського народу. П. Тронько 1965 року був головою делегації України на 20-й сесії Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку і особисто вручив У Тану, тодішньому генеральному секретареві ООН, медаль від СРСР і ювілейне видання творів Тараса Шевченка. Він був депутатом Верховної Ради УРСР дев’яти скликань. Принагідно Б. Савак розповів про жінку-борця за незалежність України Іванну Блажкевич, ювілей якої відзначатимемо цього року.

Про роль шкільного краєзнавства в навчально-виховному процесі з учнівською молоддю розповів М. Фалінський — завідувач науково-краєзнавчого відділу Тернопільського обласного комунального центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді.

Голова обласного об’єднання «Просвіти» П. Шимків поділився враженнями від регіональних майданів області як складової київського Майдану та Революції Гідності. А голова правління міської «Просвіти» представила і подарувала музею книжки, в яких авторами історичних нарисів є активні просвітяни. Міська «Просвіта» до 13-річниці від створення її організації в Тернополі та 20-річчя з часу свого відродження видала книжку «Просвітянські будні і свята».

Про співпрацю краєзнавців області із Всеукраїнським товариством «Меморіал» ім. Василя Стуса вів мову голова його обласної організації Б. Хаварівський. Цікавими були повідомлення Л. Катеринюк, завідувачки відділу нової та новітньої історії музею, про активну діяльність на Тернопільщині українського політика, історика Дмитра Дорошенка та старшого наукового співробітника відділу природи музею Н. Крохіної про перебування Соломії Крушельницької в Італії.

Директор музею Степан Костюк представив з фондів музею видрукувані історичні нариси про населені пункти Тернопілля. Присутні оглянули виставку «Над вертепом звізда ясна» — колекцію вітальних різдвяних листівок з архіву Володимира Леника.

Дарія ЧУБАТА

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини