Вільне життя

Славна мисткиня різця

Стефанія Гебус-Баранецька належить до числа видатних українських художників-графіків, її ім’я стоїть поруч із іменами великих українських майстрів графіки – Олени Кульчицької, Юзефи Кратохвилі-Відимської, Софії Караффи-Корбут, Маргарити Старовойт, Василя Касіяна, Івана Крислача та інших.


Із багатьох графічних технік художниця найкраще оволоділа дереворитом. З-під її різця вийшло понад триста творів, значна частина яких — кращі зразки українського мистецтва.

Стефанія Гебус-Баранецька спиралася на народне мистецтво і традиції української реалістичної графіки. Здебільшого тяжіла до побутового жанру: відображала життя західноукраїнського села, його людей. Приваблював її і пейзаж, основними компонентами якого були архітектурні мотиви села й міста.

Художниця плідно співпрацювала з нашою краянкою — засновницею і редактором кількох часописів у Коломиї Оленою Кисілевською (Сіменович).

Стефанія Гебус-Баранецька — авторка численних екслібрисів, зокрема, художників Олени Кульчицької, Ярослави Музики, Маргарити Старовойт, Дмитра Крвавича, Григорія Смольського, Василя Касіяна, вченого Іларіона Свєнціцького, багатьох власних та інших.

Упродовж кількох років щира дружба та співпраця єднали ми–сткиню з меморіальною оселею академіка-земляка Володимира Гнатюка в його родинному селі Велесневі. Остапові Черемшинському випало велике щастя листуватися зі Стефанією Гебус-Баранецькою. На один з листів до мисткині він невдовзі одержав такий: «У відповідь на Ваше письмо я рішила післати Вам не тільки «Довбуша», але ще декілька робіт, тому що як раз на днях я зробила собі більший тираж давніших дереворитів. І так: 1. «Довбуш», 2. «Танець опришків», 3. «Пенсіонерки» (Поділля, Боришківці), 4. «Дараби», 5. «Легенда про троїсту музику», 6. «Гуцульська пара» (з Космача), 7. «Трембітарі. І», 8. «Трембітарі. II». (Дати й виконання є вирізані на дошках). Долучую також моє фото, зроблене до ювілейної передачі в телевізії у 1975 р. Зі щирим привітом Гебус-Баранецька. Львів, січень 1979 р. Р.S. Напишіть, чи бандероль дійшла в порядку».

На ювілейній виставці «Стефанія Гебус-Баранецька», що влаштована у господі вченого, експонуються всі вісім робіт-подарунків ювілярки, її світлина та екслібрис вченого Івана Смолія, монографія Андрія В’юника «Стефанія Гебус-Баранецька» та інші матеріали.

Романа ЧЕРЕМШИНСЬКА,
старший науковий співробітник музею, член НТШ, НСКУ, НСЖУ.

с. Велеснів Монастириського району

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини