Вільне життя

Хто вгору, а хто — вниз

«Я знаю, як повернути долар по вісім гривень!» — «Як?» — «Дай долар — я покажу». Очевидно, що долар по 8 гривень нам не скоро доведеться бачити. Але й за тридцять не хотілося б… Утім, нині навколо американської валюти, до якої в нас прив’язана гривня, знову ажіотаж, який не обіцяє нічого доброго. Причини його називають різні: непрофесійність голови Нацбанку Н. Гонтаревої, обставини, війну… Але нам від того не краще.


У тому, що долар росте, керівник Нацбанку звинуватила, зокрема, й пресу, мовляв, створюємо паніку. Якби гривня тільки міцніла, невже хтось писав би, що відбувається навпаки? Преса, можливо, акцентує увагу на проблемі, але аж ніяк її не створює. А можновладцям, звичайно, спокійніше «крутити світом» у тиші.

Навіть продавці продуктових магазинів зізнаються, що особливо останнім часом покупців стало менше — люди економлять. «Я тепер купую тільки супові курячі набори, знаєте, такі, де кісточки… Не голодую, варю з них супи. Чую, що дехто з пенсіонерів каже, що не вистачає на їжу. Мені треба небагато. А от на ліки не вистачає», — розповідала сусідка Галина Богданівна. Свого часу вона працювала в конструкторському бюро, нині має пенсію трохи більшу як мінімальна. Моя знайома вчора показала блістер з елементарними десятьма капсулами риб’ячого жиру, які ще кілька днів тому коштували 22 гривні, а тепер — майже 40, ще одні ліки із складною назвою, вартість яких уже зросла на десять відсотків і сягає до сотні гривень. Це — маленькі штрихи повсякденного життя українців, які мають порівняно маленькі проблеми зі здоров’ям. На їжі можна зекономити. Як лікуватися?

А після того, як прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк фактично заявив, що кожен третій українець отримує від держави субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, можна сказати, що кожен третій гаманець порожній. «5400000 українських сімей не просто звернулися за субсидіями, а отримують їх. Практично кожен третій громадянин країни отримує пряму фінансову допомогу від держави», — заявив прем’єр. Виникає питання, навіщо закладати в бюджет мільярди гривень на субсидії, щоб потім із бюджету віддавати їх фактично приватним підприємствам, монополіям, які нас обслуговують? Може, не тією дорогою ідемо? Наприклад, нафта в світі падає в ціні чи не в чотири рази, а ціни на бензин на наших автозаправках майже не рухаються. Таку ситуацію екс-уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський називає українським феноменом.

Раніше в ООН зазначили, що кожен п’ятий житель країн, які розвиваються, перебуває за межею бідності. Про це заявив генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. За його словами, ці люди живуть менш ніж на 1,25 долара на день. А це нині в нас у межах 33 гривень, тобто близько 990 гривень на місяць. До речі, на Тернопіллі пенсію 949 гривень отримує понад 20 відсотків пенсіонерів.

Нещодавно проводили тестування валют за «індексом біг-мака». (Біг-мак — велика канапка, яку продають у всьому світі. Тож американські журналісти в 1986 році вирішили, що за її вартістю можна визначити, наскільки високою є купівельна спроможність місцевої валюти, й порівняти її з американським доларом). Так-от, українська валюта одна з найбільш недооцінених у світі — на 68,7 відсотка. Якщо в США біг-мак коштує 4,93 долара, то в Україні в доларовому еквіваленті — 1,54. Отже, гривня недооцінена, а долар має коштувати лише 7,3 гривні. Та все це, на жаль, тільки в теорії. Скільки хочеш говори «халва», в роті солодше не стане, каже східне прислів’я. У реальному житті ми не лише платимо за товари і послуги фактично за вартістю долара, а ще й набираємо боргів, які розкинуть на кожного.

Так, частка державного боргу в розрахунку на кожного працездатного українця тільки на кінець 2015 року становила 94,2 тисячі гривень. Про це йдеться в аналітичному звіті компанії Case Ukraine «Ціна держави». При цьому ми продовжуємо позичати, не проводячи всередині країни таких реформ, які б запустили маховик виробництва й створення доданої вартості. То чи міцнішатиме гривня? Питання, на яке кожен з нас може відповісти залежно від знань і досвіду, а ще — від рівня оптимізму.

Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини