Вільне життя

Читачів забагато не буває

У «ВЖ плюс» від 13 листопада цього року в замітці «У дзеркалі статистики» за підписом головного статистичного управління області подаються цікаві дані щодо розвитку бібліотечної галузі Тернопільщини.


Відразу закрадаються сумніви: подані дані — ініціатива власне статистичного управління чи замовлення якоїсь інституції, яка опікується бібліотечною сферою? Адже в публікації наводяться дані, яких немає в «Статистичному щорічнику Тернопільської області за 2014 рік».

В останньому, наприклад, не йдеться про масові та універсальні бібліотеки — тільки публічні книгозбірні, і не «різних систем і відомств», а тих, які входять у галузь системи культури.

Із щорічника дізнаємося, що в області всього 908 бібліотек, із них сільських – 805. Але, напевно, свідомо не вказано, що на Тернопільщині, згідно з тим же щорічником, 1022 сільські населені пункти. Тобто в 217 селах немає бібліотек. Це, звичайно, впливає на кількість читачів. Дивує, що за даними того ж щорічника, станом на 1 січня 2015 року було 446,2 тисячі читачів, але не вказано, що жителів в області — 1069,9 тисяч осіб, враховуючи, звичайно, й тих, що ще не вміють читати з огляду на їхній вік. Але, очевидно, і їх зарахували до «клієнтів» книгозбірень, бо кількість читачів вражає — 38 відсотків жителів Тернопільщини. До речі, якщо прослідкувати динаміку кількості книгозбірень, то доведеться констатувати, що пройшло серйозне зменшення — в 1950 році їх було 1075.

Наведені й інші цікаві дані в замітці. Згідно з нею, загальний книжковий фонд бібліотек області становить 7,9 млн примірників, а впродовж 2014 року читачі прочитали 9,6 млн книжок і журналів. Цифра теж дивує. Ще раз підкреслимо, що даних про кількість прочитаної літератури у щорічнику немає.

На закінчення — про книжковий фонд публічних бібліотек області. Він, на жаль, з року в рік зменшується. У 1990 році він нараховував 12 млн примірників, а за 24 роки бібліотеки втратили в загальному п’ять млн примірників.

Михайло КЛИМ’ЮК

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини