Вільне життя

Ювілейні непорозуміння

Із року в рік, із видання у видання переходить твердження, що Тернопільський академічний обласний драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка заснований 8 грудня 1930 року на базі 2-го пересувного робітничо-селянського театру ім. В. Еллана-Блакитного м. Охтирка (нині — Сумська область).

Усе було б логічно, якби до 1945 року, коли його творчий колектив переїхав до Тернополя, театру в місті взагалі не було. Але всі прекрасно знають, що актори з Охтирки приїхали не на голе місце, а всього-на-всього поповнили вже діючий театр.

Для того, щоби вибудувати чітку схему розвитку театрального життя на Тернопільщині, свідомо замовчують деякі вже давно опубліковані документи. Маю на увазі, перш за все, Постанову Раднаркому України від 19 грудня 1939 року «Про організацію театрів, музичних колективів, будинків народної творчості, театрально-музичних закладів у Львівській, Дрогобицькій, Волинській, Ровенській, Станіславській (тепер Івано-Франківській — М. К.) і Тернопільській областях». Читаємо: «Організувати по Тернопільській області в м. Тернополі Державний обласний пересувний український драматичний театр, надавши йому приміщення колишнього клубу «Сокіл» (тепер «Палац кіно» по вул. І. Франка — М. К.). Зобов’язати Управління в справах мистецтв при Раді народних комісарів УРСР протягом 10-ти днів добрати і направити в західні області України на постійну роботу групу театральних і музичних керівників». Документ опубліковано ще в 1995 році у збірнику документів і матеріалів «Культурне життя в Україні. Західні землі, 1939-1953 роки».

Необхідно також виходити із суспільно-політичної ситуації того часу. Тернопільська область була створена 5 грудня 1939 року. До того часу твердити про державну мистецьку установу не можна. Український драматичний театр імені Івана Франка до державних не належав. Хоча є цікаві нюанси. Тодішня влада дуже швидко бралася за створення радянського театру. Сучасні дослідники історії Тернопільського академічного українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка пишуть, що 15 жовтня 1939 року керівника театру ім. І. Франка запрошують до Львова і там організаційний комітет, спільно з Міністерством культури, підтримують діяльність театру ім. І. Франка. Але ж заснували міністерство в 1954 році!

23 жовтня 1939-го тернополяни дивляться виставу «Дай серцю волю, заведе в неволю» М. Кропивницького. Зрозуміло, що за вісім днів підготувати спектакль неможливо! Її створив діючий міський театр ім. І. Франка. До кінця року театр показав чотири вистави.

Звернемо увагу ще на одну дату. Тернопільський облвиконком 12 травня 1944 року ухвалює постанову про відновлення діяльності державного українського драматичного театру ім. І. Франка. Цим документом тимчасово виконувати обов’язки директора зобов’язують Миколу Комаровського, а з тодішнього колективу доручають створити бригади для обслуговування районних центрів, великих населених пунктів і частин радянської армії. Базою визначили Кременець.

Отже, як бачимо, неправильно виводити початок діяльності академічного українського театру
ім. Т. Г. Шевченка із 1930 року, бо започаткований він у 1939-му році.

Михайло КЛИМ’ЮК

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини