Вільне життя

Істина Степана Качали

У Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулися краєзнавчі читання «Його устами промовляла істина» з нагоди 200-річчя від дня народження Степана Качали – священика, політика, письменника, публіциста, мецената, громадського діяча, нашого краянина з села Шельпаків Підволочиського району. Із творчим доробком Степана Качали студентів і викладачів Тернопільського вищого професійного училища технологій та дизайну ознайомив історик, краєзнавець, кандидат історичних наук, доцент Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка Петро Гуцал.


Про Степана Качалу як просвітянина розповіла авторка цієї публікації. Він був засновником товариства «Просвіта» в Збаразькому повіті, співавтором першого статуту, засновником стипендіального фонду при «Просвіті», підтримував матеріально її хати-читальні, вніс 9000 ринських на видання карти України роботи Григорія Величка, видав історичну працю «Коротка історія України» та зробив багато інших справ. Просвітяни Тернополя сумлінно продовжують справи Степана Качали, про що випустили книжку «Просвітянські будні і свята» – до 20-річчя від дня відродження міського об’єднання товариства.

Про Степана Качалу як краєзнавця та мистецтвознавця мовив слово історик, викладач Львівської філії Київського національного університету культури і мистецтв Василь Штокало. А директор нашого обласного краєзнавчого музею, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України Степан Костюк представив документи про Степана Качалу, що містяться в музеї. Присутні оглянули їх у відеозаписі.

Нащадок роду Качалів журналіст, історик, співзасновник і редактор тернопільських газет, громадський діяч Степан Слюзар поділився своїми спогадами про родинне коріння та благочинну діяльність Степана Качали. Художник Володимир Окрутний, син репресованого священнослужителя, подарував присутнім виготовлений ним «екслібрис» з портретом Степана Качали.

Головний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Марія Іванків подякувала всім за цікаву й змістовну зустріч і нагадала відповідь Степана Качали польським шовіністам, які галасували в пресі 1881 року, що «немає Руси, ні русинів, а мова руська – то польський діалект». Він заявив: «Дбайте про себе, про свою опору, про свій запущений нарід, а Русь оставте русинам». Тож будьмо розумними, витривалими, словом і ділом торуймо дорогу до перемоги нашого українського народу у його новітніх визвольних змаганнях.

Дарія ЧУБАТА,
голова Тернопільського міського об’єднання «Просвіти».

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини